Zdravý spánek
Nejprodávanější
S problémy s usínáním, nočním probouzením a povrchním spánkem se potýká obrovský počet lidí na celé planetě. Přitom je spánek jedním z nejdůležitějších opěrných bodů, a bez jeho podpory se z vás stává chatrná troska. Krátkodobé potíže se spánkem snadno překonáte, ale chronické problémy již mohou výrazně snížit kvalitu života, což pak vede k depresím a někdy i k sebevražedným tendencím.
Co pomáhá na zlepšení spánku
Strava – zdravá strava plná živin, z celozrnných obilovin, semínek a ořechů, luštěnin, zeleniny a ovoce a prostá alkoholu vytváří dostatek potřebného spánkového hormonu melatoninu a denního hormonu serotoninu, s nimiž se vám bude lépe usínat i spát.
Bylinky na spánek – spolu s optimální stravou nezapomínejte na vhodný čaj na nervy a spánek, například čajové ájurvédské směsi čaj spánek - Vata nebo Kapha. Bylinky v čaji na klidný spánek jsou „poskládané“ v určitém poměru, který byl vypozorován na základě mnohaletých zkušeností starověké indické vědní disciplíny. Čaj na dobrý spánek lze užívat celoročně před spaním, bez ohledu na roční období, čaj pro klidný spánek pomáhá každému bez ohledu na věk, pohlaví a fyzickou či duševní kondici.
Stres – čaj na spánek lze podpořit i některými adaptogenními bylinkami, například Ashwagandhou či Shatavari, které redukují množství vyplavených stresových hormonů, s nimiž se vám bude obtížně usínat. Musíte však pamatovat na správné dávkování a případné kontraindikace a kontraproduktivitu, abyste před spaním nebyli příliš aktivizovaní, ale spíše naladění na odpočinek.
Modré světlo – bylinky pro lepší spánek vám moc nepomohou, jestliže čaj na spánek nepodpoříte správným denním režimem. Není dobrý nápad vysedávat dlouho do noci u počítače, mobilního telefonu či u televize, kde na displejích převládá modré světlo, které extrémně unavuje zrak a brzdí tvorbu melatoninu. Dopřejte si od těchto vlivů důkladnou pauzu alespoň tři hodiny před spaním.