Srdce je duchovně zralými lidmi vnímáno jako centrum nesmrtelné bytosti, ovšem zároveň se ve hmotné rovině jedná o tkáň, která vykonává nepřetržitou práci po celou dobu našeho života v hmotném těle. Srdce pracuje nezávisle na našem bdělém stavu i ve spánku a uznejte, že je to docela „slušný sportovní výkon“.
Dopřejte svému srdci dostatek antioxidantů
Víte, kolik syntetických léků spořádají lidé na celém světě, aby jimi léčili své srdce? Jsou to stovky milionů tun léčiv, přitom by někdy stačila účinná preventivní opatření zaměřená na změnu životního stylu. Tam patří i potraviny pro zdravé srdce s dostatkem antioxidantů, a to zejména ze stravy a potravinových doplňků.
Ovoce a zelenina - zdravé srdce se neobejde bez antioxidantů obsažených ve všech druzích zeleniny a ovoce. Je to ten nejpřirozenější postup, kterým byste měli začít pro prevenci a léčbu srdečně cévních onemocnění.
Sušené ovoce, ořechy, naklíčená semena – velké porce antioxidantů se dočkáte i od šetrně sušených plodů, nepražených RAW ořechů a naklíčených semen. Namíchejte si do vhodné nádoby různé druhy sušeného ovoce a oříšků a mlsejte je vždy, když máte chuť na sladké. Vyměňte je za průmyslově vyráběné cukrovinky, což vašemu srdci výrazně prospěje.
Ájurvédské čaje - v Indii a Číně se léčí již od starověku srdeční choroby čajem na srdce a cévy. Jde o koncentrovanou směs silných antioxídantů, které posilují regeneraci srdečního svalu. Čaj na srdce lze užívat i pro preventivní účely u osob zcela zdravých. Čaj na tlak a srdce působí v organismu komplexně, to znamená, že účinkuje i na další potíže v těle, způsobené oxidativním stresem. Můžete tedy bylinky na srdce a cévy užívat i na potíže se zrakem, trávením nebo močovými cestami.
Nejúčinnějšími bylinkami na posílení srdce jsou skořice, muškátový oříšek, Ashwagandha, Amalaki (Indický angrešt) a také Kotvičník zemní. Všechny tyto bylinky vykazují značnou antioxidační aktivitu.