Vermikompostéry
Designové vermikompostéry
Je mnoho návodů, jak si vyrobit vermikompostér a tím současně vybudovat svoji vlastní žížalí farmu. Daleko jednodušší je si vermikompostér zakoupit a můžete tak vybírat z různých velikostí, barev i designů. Žížalí farmu si totiž můžete nechat postavenou v kuchyni, předsíni, ve sklepě nebo na jakémkoliv jiném místě. Rozhodně vám žížaly nikam neutečou, takže se není čeho obávat a naopak vám zpracují bioodpad z domácnosti. Navíc si rovnou můžete s vermikompostérem zakoupit podestýlku i násadu žížal a můžete se pustit do práce.
Vermikompostéry pro výrobu organického hnojiva
V roce 2004 se u nás objevila první verze čtvercového kompostéru. Jeho původ byl v Americe, nicméně nižší verze vermikompostéru VermiHut se stala průkopnicí vermikompostování v Čechách. Ani po letech se nic nezměnilo, jen se objevily další modely. A někteří šikovní kutilové si dokonce vyrobí svůj vlastní vermikompostér podle vlastních představ.
Pokud jste se rozhodli vermikompostér zakoupit, poté máte možnost si vybrat odpovídající velikost, barvu a případně i doplňky. ZvP Vermikompostér DIY box vás potěší pořizovací cenou. Je cenově dostupný pro každou rodinu. Skládá se z 3 plastových zásobníků, horní dva vám budou sloužit pro ukládání bioodpadu a spodní část bude shromažďovat cenné žížalí hnojivo, které se nazývá „žížalí čaj“. Je také opatřen praktickým kohoutkem na stáčení. ZvP vermikompostér DIY box je vybavený konstrukcí ze smrkového dřeva. Nechybí samozřejmě ani víko, které má praktické využití. Nepronikne k bioodpadu žádný hmyz a eliminuje se tak i případný zápach. Zakoupit si tento vermikompostér můžete ve dvou variantách. Typ standard je kompletně hotový, lze jej velmi snadno sestavit a ihned začít s vermikompostováním. Typ hobby DIY je bez předvrtaných dírek a sami si tak můžete vytvořit dírky podle vlastního uvážení. Není problém si zakoupit další jednotlivé zásobníky a vytvořit si i vícepatrový vermikompostér.
Vermikompostér Economy je ideální možností pro začátečníky. Jedná se o recyklovaný materiál. Jeho součástí jsou dvě kompostovací patra o objemu 15 l. Nechybí opět praktické víko a zásobník na žížalí čaj o objemu 2 litry.
Mezi oblíbené patří vermikompostér Urbalive, který pro českou Plastii navrhl designér Jiří Pelcl. V roce 2017 se kompostér proslavil a získal ocenění Red Dot Award a v roce 2019 se již pyšnil titulem Winner v soutěži Good Design. A ani není divu, protože se jedná o skutečně velmi příjemný designový prvek, který nezklame. Vermikompostér se opět může snadno rozšířit o vnitřní nádoby, které mají plastové otvory, což umožňuje žížalám snadný pohyb. Velmi snadno se udržuje v čistotě a zajišťuje bezproblémové zpracování bioodpadu bez zápachu a plísní. Tento elegantní doplněk nepostrádá ani praktickou výpusť na žížalí čaj.
Pokud uvažujete o větším vermikompostéru například do větších komerčních prostorů, tak vás rozhodně nezklame Florium vermikompostér od společnosti Industry 5.0 (INDUSTRIAL UPCYCLING). Sofistikovaná konstrukce vychází z letitých zkušeností a opět nechybí základní vybavení.
Perfektní výsledky
V kompostéru se kalifornské žížaly do tří měsíců rozmnoží na dvojnásobek a začnou vytvářet žížalí čaj. Jedná se o kapalné hnojivo, které se ředí 1:1 a je skvělé pro pokojové rostliny, ale uplatnění nalezne i pro bylinky nebo zeleninu. Vermikompostér je tak skvělou možností, jak zpracovat odpad z domácnosti a ještě si nechat vyrobit jedinečné organické hnojivo, které obsahuje živiny, enzymy a růstové hormony, což samozřejmě dokonale prospěje kořenovému systému rostlin.