Svalstvo
Nejprodávanější
Vliv stresu na úbytek svalové hmoty
O stresu panuje mezi lidmi vžitý názor, že má negativní vliv zejména na psychiku, což souvisí s pracovní výkonností, neschopností vydatného spánku a dalšími, podobnými obtíženi. Co však někteří z vás neví, nebo si to neuvědomují, je značný vliv na svalovou hmotu. V průběhu stresových situací dochází k vyplavování stresových hormonů do krevního oběhu, a současně s tím k omezení tvorby testosteronu. A ten je zapotřebí k provádění tělesných aktivit a fyzicky namáhavé činnosti, k budování svalové hmoty a její regeneraci.
U krátkodobého stresu jde o chvilkové momenty, kdy se tvorba testosteronu pouze lehce sníží a na krátkou dobu, takže jde o zanedbatelný vliv, ovšem u stresu dlouhodobého (chronického), i když je třeba v mírnější formě, jde o závažný problém. Tito lidé pak nedosahují potřebného fyzického výkonu, atrofuje jim svalstvo a ztrácí obecně zájem o fyzický pohyb.
Nedostatečná regenerace svalů
Stres také brzdí proces regenerace svalstva, takže to znamená více únavy a delší přestávky mezi cvičením, což jsou vlastně projevy předčasného stárnutí organismu. Jinými slovy, současná stresující doba lidstvo doslova degeneruje a decimuje, a to jsme ještě nezmínili další problém, a tím je neplodnost a problémy s erekcí.
Co s tím
Samozřejmě vás napadne jako první krok k řešení situace zbavit se stresu. To je pochopitelně důležité, ale nejde to ze dne na den, protože to je otázka fungování celé společnosti a mezilidských vztahů. Není to zrovna snadný proces, ale naštěstí tu máme vydatné pomocníky z přírody. Kromě proteinů pro růst svalů je zapotřebí dostatek hořčíku a rostlinný chlorofyl (Chlorella a Spirulina) pro posílení svalové regenerace a bylinky pro redukci stresových hormonů a tvorbu testosteronu, například Maca peruánská, Ashwagandha a Korejský ženšen. Protein pro růst svalů najdete i v kombinaci luštěnin a celozrnných obilovin, čímž nahradíte problematickou masitou stravu a mléčné výrobky.