Sušené švestky
Nejprodávanější
Máte rádi švestky a slívy? Pak vězte, že je to velmi zdravé ovoce, s vysokým obsahem minerálů a stopových prvků, organických kyselin - antioxidantů a vitamínů.
Můžete si je dopřát i v sušené formě.
Sušené švestky v zásobě se vyplatí
Vydrží opravdu dlouho – vysoký obsah cukru v sušených švestkách zaručuje jejich dlouhodobou trvanlivost, protože cukr je přirozený konzervant. V dobách, kdy neexistovaly chladničky, se švestky, podobně jako jablečné křížaly nebo sušené hrušky, využívaly jako jediné dostupné „sladkosti“, které měli lidé doma uskladněné od jejich sklizně až do léta.
Chutná potravina z mírného pásma – mnozí odborníci z oblasti zdravé výživy se shodují na tom, že pro obyvatele České republiky jsou nejvíce vhodné plodiny, přirozeně rostoucí v tamních podmínkách, tedy například zelí, červená řepa, vlašské a lískové ořechy, jablka, hrušky a také švestky a třešně. Jsme na ně zvyklí a máme také tuto informaci uloženou v genech po předcích.
Můžete je namočit přes noc do vody – toužíte po švestkových kynutých knedlících plněných mákem nebo švestkovém koláči? Pak si namočte do misky s vodou švestky přes noc a druhý den se můžete pustit do přípravy vaší oblíbené pochoutky.
Mlsání s oříšky – švestky jsou ideální ovoce pro mlsání, když jste někde venku na cestách. Hodí se například při cykloturistice, na vodáckých výpravách, na horské túře, anebo na cestě ze zaměstnání, když vás „honí mlsná“. Pro tyto účely si nachystejte vhodnou nádobu, například plastovou dózu, kterou vyplníte kromě švestek sušenými datlemi či fíky, lyofilizovanými borůvkami či jahodami, a spolu s nimi i mandlemi, lískovými a vlašskými ořechy, makadamovými a piniovými oříšky a několika kousky para ořechů (těch se moc nepřejídejte kvůli vysokému obsahu selenu). Zdravé mlsání sušeného ovoce s ořechy je rozhodně lepší volbou, než sáhnout po průmyslově vyráběných bonbónech, sušenkách a oplatkách.