Slunečnice je nádhernou ozdobou a zároveň výborným zdrojem zdraví prospěšných semen. Je to rostlina z čeledi hvězdicovitých, kam spadá např. sedmikráska, kopretina, astra nebo gerbera. Pěstují se na okrasu, ale převládá hospodářské využití. Slunečnicová semínka totiž obsahují tolik významných živin, že se jim jen stěží jiná okrasná květina vyrovná.
Vysoká biologická hodnota
Obsah výživných látek v semenech se velmi podobá arašídům – podzemnici olejné. Velkou část, přibližně polovinu celkové hmotnosti, tvoří tuková složka – polynenasycené mastné kyseliny omega-6 a zároveň vitamín E rozpustný v tucích. Jadérka také obsahují poměrně mnoho proteinů, v průměru podle odrůdy zhruba jednu třetinu. Díky vyššímu obsahu bílkovin a tuků jsou semena velmi sytá a stačí jich konzumovat jen menší množství.
Dále v nich najdeme karotenoidy (provitamín A), vitamín K1 a vitamíny skupiny B – riboflavin, pyridoxin, niacin, thiamin a kyselinu pantothenovou a také významné enzymy a antioxidanty, např. kyselinu kávovou a chloregenovou. Zároveň jsou zdrojem minerálních prvků, jako je vápník, hořčík, železo, zinek, draslík, fosfor, měď a selen.
Nejcennější jsou pro nás slunečnicová semínka loupaná, která můžeme jíst samotná, nebo je přidávat do sladkých i slaných kaší, oříškových směsí a do mnoha dalších výrobků teplé i studené kuchyně. Dobrou volbou je i za studena lisovaný panenský nerafinovaný slunečnicový olej. Využít lze ovšem i neloupaná slunečnicová semínka.
Pochoutka i pro ptactvo
Ptáci, kteří v zimě nemigrují do teplých krajin, mohou mít v mrazivém období problém s dostatkem potravy. Měli bychom jim tedy dopřát alespoň občas směs olejnatých semen, kde převládá slunečnice. Není nutné kvůli tomu budovat krmítko, stačí krmivo sypat do misky, nebo na plastový či dřevěný podnos. Ptáci také slunečnici vyzobou jako první, protože je velmi výživná a prospěšná. Cena slunečnicových semínek není vysoká, a tak rodinný rozpočet nezatíží ani nákup 10 kg slunečnicových semínek neloupaných.