Slinivka břišní vydrží opravdu hodně, ale jakmile překročíte určitou hranici, může to skončit velmi tragicky. Kupříkladu rakovina slinivky je jedna z nejtěžších forem onkologických onemocnění, a zemřel na ni idol mnoha žen Patrick Swayze.
Věnujte slinivce dostatečnou péči
Na slinivku břišní má obrovský vliv životní styl a v první řadě strava. Na tu se musíte zaměřit s vědomím, co jí prospívá, a co naopak škodí.
Alkohol a drogy – nezřízená konzumace alkoholu a drog nemusí nutně končit cirhózou a rakovinou jater, ale také rakovinou slinivky. Kdo se alkoholu cíleně vyhýbá, je ve výhodě.
Příliš tučná jídla – přemíra nezdravých živočišných tuků vás může dovést až k akutnímu zánětu slinivky, a to není žádná legrace. Nahrazujte živočišné tuky rostlinnými, zejména těmi za studena lisovanými, a nepřehánějte to se smaženými pokrmy.
Sladkosti – velkým nepřítelem slinivky jsou také jídla tučná a zároveň sladká, jako jsou například dorty a zákusky z cukráren, slazené bílým cukrem. Dopřejte si místo toho raději hrst oříšků a sušeného ovoce, to vám rozhodně neublíží.
Příliš horké a ledové pokrmy – kdo má potíže se slinivkou, měl by se raději vyhnout zmrzlině. Neprospívá jí ani rychlé hltání jídla ve spěchu, zejména pokud je příliš horké.
Velké porce jídla naráz – pro zdravou slinivku je vhodnější jíst menší porce jídla častěji za den, třeba šest až sedmkrát denně. Rozhodně jí nevyhovuje systém snídaní, oběhů a večeří, kdy se pouhými třemi vydatnými jídly zasytíte tak, abyste vydrželi s dostatkem energie mnoho hodin.
Bylinná léčba potíží se slinivkou
Nejúčinnějším a také jediným mechanismem bez vedlejších účinků je čaj na slinivku břišní z přírodních bylin. Indická Ájurvéda nabízí v tomto směru na slinivku břišní bylinky z čistého prostředí Himálají, jako je Voňatka citronová, Tinospora (Chebule srdčitá), Bazalka indická (Tulsi) či Gymnéma lesní. Bylinky na slinivku břišní jsou vhodně namíchány tak, aby cíleně působily právě na nemocný orgán.