Slezina
Slezina není v organismu náhodou, dlouhá léta se lékaři domnívali, že slouží pouze pro eliminaci nefunkčních krevních buněk, které mají být nahrazeny novými, a že zbavuje krevní řečiště některých kmenů bakterií. Ve skutečnosti je slezina stále neprobádaný orgán, a její tajemství se zjevují postupně s novými vědeckými objevy. Jedním z nich je i nález tzv. B-lymfocitů, s nimiž slezina pomáhá likvidovat většinu patogenů, a je tedy nejdůležitějším orgánem pro správnou funkci imunitního systému. Dnes je již známo, že lidé, kterým byla slezina odebrána například kvůli úrazu, jsou mnohem více náchylní na cévní trombózy (krevní sraženiny), na nebezpečí nezvladatelného rozvoje různých infekcí a na vznik mnoha druhů karcinomů.
Chraňte tedy svou slezinu jako oko v hlavě a starejte se o ní, jako by byla vaším mozkem či srdcem.
Co slezině škodí
Tradiční čínská medicína vnímá slezinu jako párový orgán se slinivkou břišní a důrazně varuje před jejím oslabováním zejména vlivem nevhodně poskládaného jídelníčku, extrémních sportů a silných duševních otřesů a stresů. Toto by si měli uvědomit hlavně mnozí workoholičtí manažeři a siloví sportovci či lidé, kteří bez patřičného tréninku podávají extrémní fyzické výkony.
Co slezině prospívá
Podpora sleziny spočívá zejména ve vhodné stravě a dostatku odpočinku a spánku. Velmi vhodné jsou v první řadě plodiny červené, oranžové a žluté barvy, například mrkev, dýně Hokkaidó, fazole, červená čočka, hrách, a z koření zázvor a skořice. Slezině také velmi prospívá šetrná tepelná úprava jídel, což je v první řadě dušení na páře.
K uznávaným bylinkám na slezinu patří hlavně Korejský ženšen nebo Indický ženšen známý jako Ashwagandha. Oby druhy „ženšenů“ eliminují vliv stresu, který přetěžuje kromě srdce a nadledvinek právě slezinu se slinivkou. Slezina bylinky je také téma, jímž se zabývá indická Ájurvéda, a doporučuje vám čajové směsi Ranjaka, Nagara nebo Manjishta.