Pod tajemným označením shatavari se skrývá divoký chřest (Asparagus racemosus), na který byte mohli narazit, pokud byste se vydali do vysokých hor Indie a Nepálu. Roste také na Srí Lance a na severu Afriky.
Tuto léčivou rostlinu objevila již před tisíci lety ájurvédská medicína, na svůj oficiální botanický popis musela ovšem čekat až do konce 18. století.
Název shatavari v překladu znamená „ta, která má sto manželů“.
Toto pojmenování už svým způsobem odkazuje na účinky shatavari popisované indickou ájurvédskou medicínou a lidovým léčitelstvím. Prášek z kořene chřestu se vám bude výborně hodit ve chvíli, kdy budete řešit potíže s ženským či mužským reprodukčním systémem a pohlavními orgány.
Podle lidových poznatků přijde shatavari vhod především ženám, neboť pomáhá při potížích s neplodností, přispívá k hormonální rovnováze, mírní menstruační bolesti, přispívá k pravidelnosti menstruace a tlumí nepříjemné projevy menopauzy. Prospěje i kojícím ženám – podporuje totiž laktaci.
Ovšem ani muži nepřijdou zkrátka – shatavari údajně zlepšuje erekci, má vliv na potenci, také příznivě ovlivňuje vylučovací ústrojí.
Uvádí se nejen zvýšení libida a dobrý vliv na plodnost a vylučování, ale také pozitivní působení na trávení.
Bylina se využívá i proti stresu – zklidňuje psychiku a napomáhá usínání.
Ájurvéda kombinuje shatavati s dalšími bylinami do směsí na celkovou podporu vitality a zvýšení imunity člověka.
Kořeny shatavari obsahují mimo jiných látek fytoestrogeny, alkaloidy a steroidní saponiny. Fytoestrogeny jsou rostlinné hormony, které se využívají jako přírodní alternativa hormonální léčby. Z obsahu těchto látek pramení uváděný příznivý vliv shatavari na reprodukční soustavu člověka.
V Asii se kořeny zmíněného chřestu s oblibou využívají v kuchyni, stejně tak jako se chřest využívá i u nás.
Vy můžete shatavari vyzkoušet v podobě praktického doplňku stravy v prášku.