Pšeničné klíčky jsou považovány za superpotravinu, je to jedna z nejvýživnějších složek stravy vzhledem k obrovskému obsahu živin. Postačí vám jen velmi malé množství, aby vás zasytilo a zejména obohatilo o důležité látky, které v některých pokrmech ani nenajdete.
V první řadě se jedná o koncentrovaný zdroj sacharidů a proteinů, s malou příměsí rostlinného tuku, a pšenice je již tisíce let považována za královnu obilovin. Stěží si dovedeme představit, že bychom přestali konzumovat rohlíky, bagety, chléb či dalamánky, a to zejména v té zdravější alternativě z celozrnné špaldové mouky.
Zatímco pšeničné zrno je důležitou zemědělskou komoditou a především pekárenskou surovinou, pšeničné klíčky bychom mohli přezdívat za jakousi nadstavbu. Jde o to, že v průběhu klíčení se zrno aktivuje k životu, a mění se jeho vnitřní chemické složení. Výchozí suroviny se stávají lépe stravitelnými a je jich tam také víc, než původně. Klíčky z pšenice jsou nesmírně bohaté na vitamíny skupiny B a vitamín E, a dále pak na stopové a minerální prvky, v první řadě draslík a fosfor, doplněné o hořčík s vápníkem, zinek a železo.
Důležitá vláknina – ti z vás, co stále holdujete bílému pečivu, měli byste do stravy zařadit výrobky z celozrnné mouky a pšeničné klíčky i z toho důvodu, že obsahují vlákninu. Tato zdánlivě nedůležitá součást celého obilného zrna má obrovský význam zejména pro budování střevní mikroflóry a pro pravidelné vyměšování.
Nakličujte raději doma
Pšenice na klíčení je dostupná v BIO kvalitě v některých obchodech se zdravou výživou a díky tomu si lze klíčky vypěstovat doma například v nakličovacích miskách a sklenicích. Je to výhodné i proto, že budou klíčky čerstvé a hlavně živé. Koupíte-li si totiž pšeničné klíčky sušené, půjde o tepelně zpracované produkty, významně ochuzené o některé živiny.