Ořechy jsou v z pohledu rostlinné stravy zvláštním a výjimečným přírodním výtvorem. Každý druh je specifický jak tvarem, chutí, barvou a vůní, tak i svým složením. Ačkoli se vzájemně odlišují, přispívají k obohacení našeho jídelníčku zejména obsahem výživových prvků – zdravých tuků, rostlinných proteinů, sacharidů a vlákniny.
Do této skupiny patří i piniové oříšky. Jsou to plody stromu, přezdívaného jako „chilská borovice“, neboli chilská araukárie. Jeho mohutný kmen dorůstá do výšky šedesáti metrů, což je srovnatelná výška dvaceti patrového věžáku.
V oblasti, kde tyto stromy rostou, tvoří piniové ořechy součást přirozené stravy domorodých obyvatel. Výskyt této dřeviny je však poměrně vzácný, a proto je také cena piniových oříšků relativně vysoká. Jsou však velmi chutné a výživné.
Mají vysoký podíl vitamínu B1 thiaminu, jemuž se vyrovnají jen semínka slunečnic a klíčící celozrnná pšenice. Jsou v nich ovšem zastoupeny i další vitamíny skupiny B, vitamín E a vitamín K. Výživový komplex tvoří spolu s vitamíny, antioxidanty a enzymy i minerální a stopové prvky, jako je křemík, železo, vápník, hořčík, mangan, měď, selen a zinek.
Velmi kalorická a výživná pochoutka
Jsou to plody velmi syté a kalorické, přibližně dvě třetiny jejich objemu tvoří tuky, resp. zejména polynenasycené esenciální mastné kyseliny. Bohužel poměrně rychle žluknou, musí se tedy dobře skladovat, pokud možno uchovávat v uzavřené krabičce v chladničce. Můžete je jíst samostatně, ale vyniknou i jako exotické koření do sladkých i slaných pokrmů. Můžete jimi nazdobit zákusky a dorty, pudinky se šlehačkou a s ovocem, tiramisu, anebo je přidávat do salátů a dresinků. Některé recepty doporučují vyzkoušet je k těstovinám, k pečenému lososu, anebo k sýrovému talíři s převahou mozarelly, kozího sýru, či gorgonzoly. Dobrý tip je i směs ranního ovocného müsli s čokoládou a ovesnými vločkami.