Omáčky a dochucovadla
Příprava omáček patří k vrcholu kuchařského umění. Dobrý kuchař „saucier“ bývá považován za mistra svého řemesla, ostatně snadno se o tom přesvědčíte v jedenáctém dílu seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka, kde byl do luxusního pražského hotelu přijat zkušený saucier i přes podmíněný trest odnětí svobody. Saucier je vždy páteří dobré restaurace, a dobře to ví jak znalci, tak i mnozí laici.
Omáčky jsou však nepostradatelné nejen ve vyhlášených restauracích, ale i v naší kuchyni. V mnoha domácnostech dokonce kralují při přípravě teplých pokrmů, ať už se jedná o omáčku svíčkovou, houbovou, křenovou, smetanovou, rajskou, koprovou, anebo některou z tradičních asijských specialit, jako jsou indonéské Rendang kari, anebo Pad Thai, co vnáší do našich středoevropských poměrů špetku exotiky. Případně velmi výraznou pikantní Teriyaki, která se stala jednou z gastronomických lahůdek i ve slavném filmu Křidýlko nebo stehýnko s Louis de Funesem.
Omáčky jsou vždy chuťovou delikatesou a zároveň kromě živin doplňují do organismu tekutiny a přispívají tím k udržování pitného režimu. Obohacují náš jídelníček mnoha chuťovými variacemi díky kombinaci základních surovin a vhodně zvoleného poměru různých druhů koření a dochucovadel.
Samotná dochucovadla lze ovšem využít i pro jiné typy pokrmů včetně studené kuchyně, připomeňme kupříkladu kečup, hořčici či sezamovou pastu Tahini, vhodnou zejména pro přípravu oblíbené cizrnové pomazánky hummus.
Omáčky i dochucovadla, zhotovené dle tradičních receptur kuchařských mistrů, využijete prakticky kdekoli, můžete si je vzít s sebou i na dovolenou v létě nebo v zimě - do horské chaty, do autokempu na Lipně, anebo na týdenní pobyt v přímořském letovisku. Nebudete tu ztrácet čas zdlouhavou přípravou příloh k hlavnímu jídlu a pochutnáte si na vašem obědu či večeři možná dokonce mnohem víc.