Jestliže si myslíte, že kaktus není k jídlu, pak se jedná o jeden velký omyl. Dokazuje to především nopál neboli opuncie, což je rostlina, která patří do čeledi kaktusovitých rostlin a stejně jako typický kaktus také vypadá.
Rostlinu Opuntia ficus indica neboli česky nopál Evropané objevili spolu s Amerikou. Ovšem obyvatelé Mexika i jiných částí tohoto kontinentu konzumovali opuncii již mnohem dříve. Její plody jsou totiž přímo stvořené k tomu, aby se staly ideální součástí lidského jídelníčku.
Nopal obsahuje vitamíny (A, B1, B2, B3, C), minerály (vápník, hořčík, draslík, sodík, železo, zinek a selen), vlákninu, pektiny a velké množství aminokyselin včetně esenciálních, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Navíc v něm najdeme i alkaloid berberin, který příznivě působí na nervovou soustavu člověka.
Konzumace této opuncie se dle poznatků přírodní medicíny doporučuje nejen proto, že obsahuje celou řadu důležitých živin ve skvělém poměru, ale také proto, že dokáže rychle a efektivně zahnat hlad, ač má poměrně nízkou energetickou hodnotu. Pečivo z nopálové mouky se proto doporučuje při redukčních dietách.
Nopál je přirozeně bezlepkový, takže je vhodný i pro celiaky.
V lidovém léčitelství se cení díky schopnosti čistit a regulovat funkci střev – pomáhá proti zácpě, snižovat cholesterol a hladinu cukru v krvi, a také zklidňovat nervovou soustavu.
V kosmetice je oblíbený pro jeho hydratační a ochranné vlastnosti, proto se využívá při výrobě krémů.
Nopal bio můžete nyní ve své kuchyni využít i vy. V podobě prášku ho můžete přidávat do pečiva tak, že s ním nahradíte část mouky. Případně můžete prášek rozmíchat ve vodě či džusu a vypít – stejně tak se užívají také nopálové přípravky ve formě tablet.
A pokud o dovolené zavítáte do krajů, kde porostou opuncie, nezapomeňte jejich lahodné plody ochutnat!