Shatavari je tajuplný název bylinky, kterou byste mohli v odborné (západní) terminologii objevit pod názvem Chřest hroznovitý a v latině jako Asparagus racemosus. Je to jedna z adaptogenních bylin, upravujících hormonální rovnováhu v těle zejména tím, že snižuje nežádoucí nadbytek kortizolu a adrenalinu, což bývá velkým problémem současné civilizace. To ale není vše, co Shatavari dokáže. Indové ji totiž považují za základní stavební kámen Ájurvédy již několik tisíc let. Čím si tedy zasluhuje nenápadná drobnolistá bylinka naši pozornost?
Nepravidelná a komplikovaná menstruace – muži nemají žádnou představu o tom, co zakouší ženy v období menstruace, jestliže vše neprobíhá tak, jak by mělo. Shatavari je jednou z bylinek na menstruační cyklus a kromě úpravy správného časového harmonogramu menstruačního krvácení eliminuje bolestivé svalové stahy. Zároveň se stará o hormonální rovnováhu v ženském těle, takže se s úspěchem využívá i v období přechodu (klimaktéria).
Močové cesty – současně s vaginálními problémy, například výtoky, se Shatavari nasazuje při zánětlivých stavech močových cest.
Žaludeční a dvanáctníkové vředy, křeče hladkého svalstva trávicí soustavy – Chřest hroznovitý je významným antioxidantem a obsahuje mnoho výživných látek, s nimiž se eliminují stavy překyselení, způsobené nevhodnou životosprávou. Léči záněty a vředy trávicí soustavy tím, že řeší to podstatné, tedy odbouráváním kyselých metabolitů z trávení překyselujících pokrmů, zejména masa, sladkostí, alkoholu a bílého pečiva.
Shatavari mohou užívat i muži
Některé prameny uvádí, že Shatavari je bylinka určená převážně pro ženy, což je sice pravda, ale neznamená to, že ji nemohou užívat i muži. Těm pomáhá, podobně jako Ashwagandha, kromě úpravy trávení zejména v hormonální rovnováze - v podpoře tvorby testosteronu a snížení hladiny adrenalinu v důsledku chronického stresu.