Makadamové ořechy BIO
Nejprodávanější
Makadamové ořechy pochází z australského kontinentu, dnes se však pěstují i v jiných lokalitách, kde teplota vzduchu neklesá pod bod mrazu, například v Jihoafrické republice nebo v Keni. Plody Macadamie se využívají nejen jako chutná a výživná potravina, ale mají své zastoupení i v kosmetice jako vyživující a hydratující krémy a masážní oleje.
Cena makadamových ořechů je jedna z nejvyšších v této kategorii, odpovídá to dovážené surovině a jejímu způsobu pěstování. Není však astronomická, je zhruba trojnásobná ve srovnání s vyloupanými vlašskými ořechy.
Jak je servírovat
Návštěvy a oslavy – mohou se podávat samotné, nebo jako součást směsí oříšků a sušeného ovoce při slavnostních příležitostech, návštěvách apod. Spolehlivě nahradí nepříliš zdravé pochutiny, jako jsou crackery, bramborové lupínky, hranolky, sušenky a oplatky s bílým cukrem.
Cereální snídaně – snídaně, přesnídávky a svačiny v podobě kukuřičných nebo špaldových lupínků s jogurtem a ovocem můžete vhodně zpestřit najemno nastrouhanými, případně drcenými makadamovými oříšky. Mají výraznou chuť, která vyniká zvláště s ovocem, jako jsou meruňky a třešně.
Koktejly a saláty – zeleninové nebo ovocné smoothies a saláty s oříšky dodají pokrmu potřebné vitamíny skupiny B, vitamín E, minerály, proteiny a zdravé tuky, zvláště pak esenciální nenasycené mastné kyseliny.
Moučníky a dezerty – pečené i nepečené ovocné dorty zdobené najemno nasekanými ořechy makadamovými, vlašskými, lískovým nebo kešu, či pistáciemi mohou být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku, pokud jako suroviny využijete celozrnných obilovin a zdravých přírodních nerafinovaných sladidel.
Zmrzlinové poháry – jedna z nejoblíbenějších pochoutek, a to nejen v létě, potěší děti i dospělé. Překvapit své blízké můžete např. kombinací ananasu nebo banánů s medem a šlehačkou a s ořechovou posypkou.