Čerstvé banány jsou pochopitelně velice chutné a atraktivní ovoce, které milují děti i dospělí. Ne vždy však máme to štěstí objevit v obchodě dostatečně zralé plody. Buď jsou vyprodané, nebo v sortimentu zcela chybí, anebo jsou příliš přezrálé, či naopak nedozrálé.
Pro tvorbu zdravých ovocných přesnídávek, snídaní, smoothies, zákusků, dortů, zmrzlinových pohárů a pudinků můžeme mít doma sušené plody banánovníku v zásobě. Ovšem šetrně sušené, nikoli za tepla a konzervované sířením, anebo dokonce banánové plátky, které na první pohled vypadají jako sušený banán, ale ve skutečnosti jde o smažené banánové lupínky v kokosovém oleji.
Proč zařadit do svého jídelníčku banány
Vitamín B6 a hořčík – dnešní hektická doba je plná stresu, o tom není pochyb. Pracovní vytížení, silnější automobilový provoz, starosti v rodinách, problémy v mezilidských vztazích atd. Tento tlak se častokrát mění v chronický stres a ten vyžaduje zvýšené nároky na zásoby hořčíku v organismu. Hořčík si tělo nedokáže vyrobit samo a musí se dodávat v potravě. Jeho vstřebávání však také podmiňuje více faktorů a jedním z nich je přítomnost vitamínu B6. A právě čerstvý nebo sušený banán obsahuje oba tyto komponenty v dostatečném množství.
Draslík – hořčík, vápník, sodík a draslík jsou čtyři základní minerály, které udržují v optimálním stavu tělní tekutiny, především složení krve. Banány obsahují draslíku velké množství a jeho obsahem se řadí mezi tři druhy, které jej ukrývají nejvíce, spolu s avokádem a datlemi.
Banány bychom měli do svého jídelníčku zařadit pravidelně, jsou navíc velmi dobře stravitelné, nemají vysoký glykemický index a dodají během krátké chvíle spoustu energie. Jsou sice velmi sladké, ale mohou je pravidelně konzumovat i diabetici.
Toto chutné exotické ovoce obsahuje i velké množství škrobu a velmi důležité je důkladně každé sousto proslinit, v opačném případě může špatně natrávený škrob způsobit nadýmání.