Lyofilizovaný ananas (sušený mrazem)
Nejprodávanější
Ananasovník je rostlina, jejíž domovinou jsou subtropické a tropické oblasti mezi 25. stupněm severní a jižní šířky, nejvíce ve Spojených státech, v Brazílii, v Thajsku, v Číně a na Filipínách.
Je to kromě bohatého zdroje živin i jeden z nejchutnějších druhů exotického ovoce, který se v minulosti objevoval na svátečních stolech nebo při zvláštních příležitostech, jako byly svatby a rodinné oslavy. Zpravidla se servíruje ve zmrzlinových pohárech se šlehačkou, jeho výrazná chuť podtrhuje ovocné mísy, může být součástí koktejlů, hodí se i k ořechovým pomazánkám. Nápadný vzhled celého plodu může být také součástí dekorace dětských narozeninových párty.
Co obsahuje ananas
Největší objem plodu tvoří voda, necelých 87 procent. Desetiprocentní podíl je zastoupen sacharidy, jedno procento vlákninou a čtyři desetiny procenta zaujímají tuky a proteiny. Jako většina ovoce, i ananas v sobě ukrývá vitamín C, provitamín A a vitamíny B1 a B2. Z minerálů vápník, železo, draslík a fosfor. Výhodnější je konzumovat toto exotické ovoce čerstvé, anebo šetrně sušené, kdy si zachová i větší podíl enzymu bromelinu, který štěpí bílkoviny a podporuje trávení. Enzym však také reaguje se sliznicí v našich ústech, a proto domorodci doporučují jíst ananas s malým množstvím soli, která účinek enzymu v ústech snižuje.
Džem, kompot, ovocný dezert a koktejl
Vynikající pochoutkou je nejen samotný čerstvě rozkrájený plod, ale zvýrazní i chuť pudinků, kompotových směsí, nepečených dortů a sladkých obilných kaší. S ananasem se můžeme setkat i ve formě nakrájené sušené dužiny, z níž je voda separována sublimací mrazem a při nízkém tlaku vzduchu. Tento způsob sušení je velmi šetrný k jakémukoli ovoci, a především v něm zachová většinu antioxidantů, vitamínů i enzymů.