Lesní ovoce je bohatým zdrojem vitamínů, zvláště pokud je lesní půda dostatečně zásobena živinami. Zároveň je velmi chutné, ať už jej sbíráme pro přímou konzumaci, anebo s ním dochucujeme různé koktejly, zákusky, dorty a jiné pochoutky.
Poměrně rozšířeným pichlavým keřem, který se snadno pěstuje i na zahradách, kde se velmi rychle množí, je ostružiník. Jeho plody jistě není třeba představovat, stejně tak jejich typickou nezaměnitelnou chuť. Významné je i jejich složení, jsou velkou zásobárnou vitamínu C, obsahují vitamín B8, provitamín A, organické kyseliny a třísloviny. Z minerálů jsou to zejména železo, draslík, hořčík a vápník.
Čerstvé a šetrně sušené ostružiny jsou přínosné i obsahem antioxidantů, o nichž je známo, že neutralizují působení volných radikálů, které jsou zdrojem zdravotních problémů a předčasného stárnutí.
Koktejly – výborně se hodí do ovocných koktejlů, a to buď ve formě směsi s jiným ovocem, dochucené například javorovým sirupem, anebo jako samostatné rozmixované plody, či jako vymačkanou šťávu ve šnekovém odšťavňovači.
Ovocná mísa – osvědčily se v ovocných mísách se sladkými druhy ovoce, jako jsou hrušky, broskve a granátové jablko. Mísu lze dochutit a vyzdobit nasekanými nebo celými vlašskými a lískovými oříšky.
Pudinky, zákusky a dorty – zvláště vynikají v kombinaci s vanilkovým, pistáciovým a kakaovým pudinkem. Můžete je přidávat jako součást nepečených i pečených dortů – jejich mírně kyselá chuť srazí a vyrovnává výrazné sladké chutě jiného ovoce a cukru.
Džem – ve formě džemu za studena mají zajímavou chuť s chia semínky, fíky a javorovým sirupem. Stačí tuto směs rozmixovat a nechat zchladit v chladničce. Klasický vařený džem je velmi chutný v kombinaci ostružin a borůvek, dochucený skořicí.
Zmrzlinový pohár – lesní ovoce skvěle doplní všechny druhy zmrzlinových pohárů, nejlépe v nich vyniknou právě ostružiny a borůvky.