Lyofilizované maliny (sušené mrazem)
Nejprodávanější
Keř maliníku jistě není třeba představovat, je jedním z nejoblíbenějších lesních ovocných dřevin. Jeho plody jsou nejen léčivé, ale i nesmírně chutné. Pro čajové výluhy lze využít i listy, ale přece jen jsou plody tím nejpřínosnějším, co tato rostlina dokáže poskytnout. Ostatně, právě maliny byly první plodinou, z níž se začaly vyrábět vyhlášené nealkoholické limonády sycené oxidem uhličitým, známé pod názvem „malinovka“.
Ovocná limonáda však není tím jediným zdrojem, kde se maliny objevují, můžeme si je dopřát v dortech, zákuscích, koláčích, koktejlech, pudincích. Chuť malin je natolik výrazná a specifická, že lidé maliník vyšlechtili a začali pěstovat v zahradách již v období rané renesance na přelomu 15. a 16. století.
Nemusíte však toto sezónní ovoce konzumovat jen v létě, můžete si je dopřát celoročně jako sušené maliny. Nejsou však sušené za tepla, jsou to maliny sušené mrazem. Tomuto procesu šetrného zpracování se říká lyofilizace a obsah původních složek při něm zůstává takřka zachován, pouze s minimálními ztrátami. Lyofilizované maliny můžete uchovávat delší dobu a dopřát si je i v zimě. Stačí je namočit do malého množství vody, kterou zakrátko nasáknou, a můžete si pochutnávat na malinách, jako by byly čerstvé.
Co obsahují plody maliníku
Plody malin obsahují vitamín C, provitamín A (betakarotén), vitamíny B1 – B6, vitamín E, antioxidanty a enzymy – zejména biotin, který podporuje trávení v plodech obsažených složek. Ty tvoří především sacharidy a malé množství proteinů a tuků. Maliny také využívají z půdy minerální a stopové prvky, najdete v nich vápník, hořčík, železo, měď, selen, zinek, ale i některé vzácné prvky, jako je molybden nebo vanad.