Lyofilizované brusinky (sušené mrazem)
Nejprodávanější
Brusinky řadíme mezi lesní ovoce, které lze za určitých podmínek na kyselé půdě pěstovat i doma. Drobný keř podobný borůvkám plodí výrazně zbarvené červené bobule doslova nabité vitamíny, minerály a enzymy. Podobně jako u borůvek, nalezneme v brusinkách největší podíl sacharidů a vody, dále vlákninu a minimální množství tuků a bílkovin.
Jsou výborným zdrojem vitamínu C a provitamínu A, v menším množství pak vitamínů E, K a některých ze skupiny vitamínů B. Vykazují vyvážený poměr minerálů – vápníku, hořčíku, draslíku, zinku, železa, selenu, mědi a manganu. Největším přínosem pro náš organismus jsou buď jako čerstvé, nebo šetrně sušené, kdy je zachován původní obsah živin, a to zejména enzymy, vitamín C a antioxidanty. Antioxidační aktivita brusinek je srovnatelná s borůvkami a je jednou z nejvyšších mezi středoevropskými druhy ovoce.
Čerstvé nebo sušené
Kromě čerstvých plodů, které by se měly co nejdříve zkonzumovat, anebo uchovat v mrazicím boxu, lze zakoupit i sušené brusinky. Aby se zachovalo co nejvíce zdraví prospěšných látek, musí proces sušení probíhat tzv. lyofilizací. Jedná se o velmi šetrný způsob zbavování vody z potravin, spočívá v sublimaci zmrzlé tekutiny, která při velmi nízkém tlaku a teplotě přechází z pevného skupenství do plynného. Tento proces je mnohem výhodnější ve srovnání s ohřevem potraviny a přímým odpařováním vody z kapalného do plynného skupenství, kdy dochází k degradaci a ztrátě cenných živin.
Brusinky mají jednu podstatnou výhodu – lze je kombinovat se sladkými i slanými pokrmy. Můžete je přidat do cuketové polévky, ke kuřecímu nebo krůtímu masu, do svíčkové, do cibulového salátu, anebo z nich vytvořit vynikající koláč s drobenkou, džem, koláče z lineckého těsta, muffiny, sušenky, nebo tvarohový nepečený dortík. Lze jimi vyplnit sladké kynuté knedlíky a pokládat je i na sýrové tousty.