Kosti a klouby
Nejprodávanější
V minulosti se mělo za to, že nejdůležitějším stavebním kamenem kloubní výživy a zároveň výživy kostí je vápník. Proto se také „horem dolem“ propagovala konzumace mléka a mléčných výrobků. Časem se však ukázalo, že to s tím vápníkem není tak jednoduché, a že k jeho skutečnému smysluplnému využití v organismu je zapotřebí ještě něco dalšího.
Tím nejdůležitějším prvkem, který udržuje v těle (spolu s vápníkem, sodíkem a draslíkem) acidobazickou rovnováhu, a zároveň dbá o transport a ukládání vápníku do potřebných míst, je hořčík. Aby se naše kosti a klouby správně vyvíjely a obnovovaly cílenou regenerací, je zapotřebí k výživě pro klouby ještě vitamín D (sluneční vitamín), vitamín K2 a také vitamín C.
Zatímco vitamín K2 a vitamín D lze efektivně doplnit v doporučeném množství i tabletami, což je pro klouby výživa dostačující, s hořčíkem a vitamínem C to není tak jednoduché, protože jsou zapotřebí i pro celou řadu jiných funkcí v těle. Někteří odborníci tvrdí, že jde o přibližně tři stovky dosud známých metabolických reakcí.
Spotřeba vitamínu C a hořčíku stoupá také ve stresových situacích a v prostředí zasaženém smogem, při nesprávné životosprávě, problémech se spánkem, v klimaktériu, při konzumaci alkoholu, kofeinu a kouření, při nadměrné fyzické námaze a v dalších pro tělo náročných situacích.
Vyplatí se tedy jak vitamín C (ve hodné a pro tělo vstřebatelné formě), tak i hořčík (magnésium) doplňovat v potravinových doplňcích. Nejen jako výživu na klouby, ale i pro ostatní funkce v organismu. Tyto doplňky stravy na klouby jsou velice efektivní a hlavně levné a pro tělo přirozené, a při správném dávkování nemají žádné vedlejší účinky.
Ájurvédská medicína
Kloubní výživou pro lidi se také zabývá indická Ájurvéda, která na trh dodává již mnoho let čajové bylinné směsi, a spolu s nimi adaptogenní bylinky, jako je Ashwagandha, Bazalka indická (Tulsi) nebo Kotvičník zemní (Tribulus terrestris), které jsou pro naše kosti a kloubní chrupavky doslova balzámem.