Kávovinové nápoje
Bez pražené mleté kávy si mnozí z nás nedovedou svůj život vůbec představit a od druhé poloviny dvacátého století se stala již běžnou součástí našich stravovacích zvyklostí.
Ovšem nebylo tomu tak vždy, v době hospodářské krize a druhé světové války kávu s kofeinem nahrazovaly kávovinové nápoje, jejich základ tvořilo pražené žito nebo ječmen a kořen čekanky, kterému se lidově přezdívalo cikorka. V té době také lidé přicházeli na to, že jim kávová náhražka přináší mnohem větší užitek, především obsahem živin, které se vyskytují v pražených obilninách a zejména v kořenu čekanky. Čekanka je totiž jedna z mála superpotravin mírného pásma a podobně, jako kořeny Ashwagandhy (indického Ženšenu) nebo korejského Ženšenu, obsahuje i kořen čekanky mimořádné množství výživných látek.
Čekanka podporuje vylučování žluči, napomáhá detoxikaci jaterní tkáně a její regeneraci a zároveň zlepšuje proces trávení, v kořenech je absorbována řada minerálů a stopových prvků, zvláště pokud je tato rostlina pěstována na přirozeně hnojené (organické) půdě.
Mnozí z vás jistě dobře znají výrobek s názvem Melta, ten obsahuje kromě čekanky pražené žito a je jednou z nejoblíbenějších kávovin v naší zemi již desítky let. Spolu s Meltou se však na trhu těší velké oblibě kávovina s příměsí ječmene, ječmenný slad vnáší do nápoje přirozenou sladkost a tyto nápoje jsou dokonce lahodnější a mohou Meltu skvěle zastoupit.
Dalším vynikajícím kávovinovým nápojem je směs ječného sladu, rýže, kořene čekanky a kořene pampelišky, jde o vyvážený poměr složek se silnějšími detoxikačními a výživovými účinky zejména díky kořenu pampelišky. Naši předkové užívali pampelišku pro posílení trávení, pro krvetvorbu a zlepšení kvality krevní plazmy, která vyživuje tělesné buňky a odvádí z organismu toxické látky. Pampeliška spolu s čekankou také udržuje v přirozené podobě střevní mikroflóru a snižuje hladinu špatného cholesterolu LDL.