Káva na espresso
Nejprodávanější
Máte rádi kávu? A víte, jaký je rozdíl mezi kávou připravovanou jako espresso a kávou klasickou – překapávaným turkem?
Čím se liší káva na espresso od filtrované kávy
Znalci přípravy kávy by vám mohli do detailů vyprávět dlouhé hodiny o všech záležitostech jednotlivých způsobů přípravy tohoto oblíbeného nápoje a svou rozpravu by zřejmě začínali základním rozdílem mezi kávou espresso a klasickou - přefiltrovanou. Již samotný název espresso neboli „presso“ napoví, že to ve volném překladu znamená „co nejrychleji“. Tato káva je tedy připravována během velmi krátké doby cca 25 sekund ve speciálním přístroji, který kávu rychle vyluhuje ve vodě, k čemuž je zapotřebí tlak vody až devíti atmosfér.
Pro přípravu espressa také potřebujete jiný typ kávy, tedy kávu espresso, a ta se od té klasické odlišuje. A čím?
Způsob pražení – kávová zrna se pro espresso praží delší čas a jsou výrazně tmavší, než ta, co jsou určena pro běžné louhování kávy za atmosférického tlaku. Jde o to, že kratší pražení usnadňuje u filtrované kávy vyluhování všech aromatických látek, zatímco presso potřebuje kvůli vysokému tlaku a větší rychlosti přípravy kávy zas pražení intenzivnější. Jak způsob pražení, tak i příprava nápoje se pak odráží v jeho objemu na stole - káva louhovaná a filtrovaná se podává ve větším množství, například v klasickém 250 ml hrnku, presso naopak zaujímá objem přibližně desetkrát menší.
Arabica nebo Robusta – každý odborník, co se přípravou kávy zabývá dopodrobna, vám potvrdí, že Robusta se stěží vyrovná kávě Arabica. Není tak chuťově zajímavá a navíc obsahuje poměrně mnoho kofeinu, což činí nápoj těžkopádnějším. Robustu si zkrátka nevychutnáte tolik, jako stoprocentní Arabicu. V obchodech se často můžete setkat s kávou mixovanou (Arabica s Robustou), což je jen známkou horší jakosti a pro vás to znamená jediné – nakupujte vždy zrnkovou kávu espresso 100% Arabica.