Erythritol
Nejprodávanější
Víte, co je to erythritol? Erythritol patří do skupiny přírodních sladidel, která nahrazují bílý řepný cukr. Je vhodný i pro diabetiky, protože jeho glykemický index je velmi nízký – v tomto případě je dokonce nulový, a to z toho důvodu, že se v organismu nevstřebává do krve a není mu k dispozici jako zdroj energie. Pro dochucování pokrmů je mnohem lepší volbou i ve srovnání s umělými sladidly, jako je sacharin nebo aspartam, protože nebyl zhotoven lidmi pod mikroskopem a ve zkumavkách, ale je součástí přírodních fermentačních procesů, probíhajících například v ovoci a zelenině.
Slazení pokrmů bývá pro některé nadšence do zdravé výživy velkou slabinou. Není pro nás obtížné zařazovat do jídelníčku celozrnnou mouku namísto bílé, více druhů ovoce a zeleniny a luštěniny, jimiž lze poměrně jednoduše nahradit i maso. Docela snadno se nám vybírají i rostlinné oleje lisované za studena a mnohé doplňky stravy, kde jsou informace jednoznačné a snadno pochopitelné. Jakmile však dojde na sladidla, nevíme si rady, protože je jich velice mnoho, některé s podivnými názvy a ne každé je zdravé. Čím tedy nahradit bílý řepný cukr, jestliže chceme žít zdravěji?
Vyzkoušejte erythritol
Co je erythritol? Pod tímto názvem se ukrývá chemická látka, přirozeně se vyskytující v ovoci. Z něj se také získává fermentačním procesem, který rozkládá ovocnou glukózu. Jde o čistě přírodní záležitost a navíc zcela bezpečnou a vhodnou pro každodenní využití. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Nízká spotřeba – problémem u mnoha sladidel bývá nutnost spotřebovat jich velké množství, abychom docílili dostatečně vydatné sladké chuti. S erythritolem tento problém odpadá, protože sladí jen o něco málo méně, než řepný cukr. Jeho sladivost je na hodnotě přibližně 65 procent hodnoty cukru, takže budete přidávat do pokrmů jen o třetinu objemového množství více. Jedinou nevýhodou je pomalejší rozpouštění v tekutinách, chce to tedy při přípravě zejména studených pokrmů více trpělivosti a času.
Chuťová neutralita – některá umělá sladidla vám zanechají na jazyku podivnou pachuť, erythritol nikoli. Můžete s ním tedy naprosto bez problémů osladit čaj a kávu, ovocné zákusky nebo náplň do palačinek.
Osvědčené bezpečné přírodní sladidlo pro diabetiky
Diabetici by se měli zcela vyhnout nebezpečným syntetickým sladidlům, jako je například sacharin nebo aspartam, a nahradit je přírodními zdroji, mezi nimiž má své zastoupení i erythritol. A to zejména z toho důvodu, že je zdravotně zcela nezávadný a navíc má nulový glykemický index. Zní to až neuvěřitelně, ale je to tak. Kromě nulového vlivu na glykémii obsahuje i velice málo kalorií, takže po něm nebudete přibírat na váze, což je (nejen) pro diabetiky rovněž důležité.
A erythritol cena? Až si půjdete erythritol koupit, zaplatíte za něj sice více, než za cukr řepný, ale za ty zdravotní benefity to rozhodně stojí.