Do vaší domácí zahrádky můžete zařadit také pěstování klíčků cizrny.
Cizrna nebo také jinak zvaná římský hrách patří k luštěninám bohatým na vitamín C, A, E a také na železo, hořčík, vápník a draslík, bílkoviny, sacharidy, vlákninu a uhlohydráty.
Má pozitivní účinky na psychickou i tělesnou vyčerpanost, jako prevence proti obezitě, srdečních nemocí, vysokého tlaku, onemocnění oběhového systému, posílení imunity proti civilizačním a infekčním chorobám, jako regulátor cholesterolu, inzulinu, metabolizmu, při léčbě nádorových onemocnění, cév, cukrovky a podobně.
Můžete si jí vypěstovat doma z produktů Cizrna Wolfberry Bio semínka na klíčení atd.
Je vhodná na konzumaci v čerstvém stavu, ale také v kuchyni na přípravu dušených a vařených jídel, do náplní, pomazánek, do rizota, nudlí, polévek, karbanátků a mnoho dalšího.
Na pěstování klíčků nepotřebujete zahradu a můžete začít s pěstováním kdykoliv.
Kdybyste položili některým náhodně zvoleným kolemjdoucím ve městě na pěší zóně otázku, co si představují pod pojmem „luštěniny“, možná by převážná většina vyjmenovala fazole, čočku a hrách, ale málokdo by si vzpomněl na cizrnu. Přitom je to velice výživná, cenná a zároveň chutná potravina. K čemu cizrnu smysluplně využít a čím může obohatit náš jídelníček?
Hummus – tak trochu hanlivý výraz neberte příliš vážně a raději se zaměřte na jeho obsah. Tím jsou vynikající cizrnové pomazánky, dochucené paprikou, česnekem, olivovým olejem, citronovou šťávou a sezamem, které představují základ veganské studené kuchyně. Pomazánky z cizrny se také již začaly objevovat v některých hypermarketech, protože jejich popularita významně roste a mnozí lidé dávají přednost zdravějšímu stravování. Cizrna v kombinaci s obilovinou, například v podobě pomazánky s celozrnnou bagetou, plně nahradí maso a navíc obsahuje vlákninu, čímž udržuje v perfektním stavu trávicí trakt a eliminuje zácpu.
Nízká cena – chcete-li se přiklonit k veganskému či vegetariánskému způsobu života, ušetříte poměrně značné peníze. Za prvé za léčebné výdaje, protože rostlinná strava je nepochybně zdravější, a za druhé cena cizrny je výrazně nižší ve srovnání se sumou, kterou vydáte za nákup masných a uzenářských výrobků.
A za třetí budete žít s lepším pocitem, protože se nebudete podílet na zabíjení zvířat.
Cizrna pro kulturisty
Vy, co se rádi věnujete silovým sportům, můžete rovněž přesedlat na veganskou stravu, a to i bez obav, že byste nebyli schopni zvládat silový trénink. Cizrna s obilovinou poskytne vašemu organismu všechny esenciální aminokyseliny a dostatek složitých sacharidů a navíc je lehce stravitelná, což pro každého sportovce znamená značnou výhodu. Vaše sportovní výsledky se díky změně stravování mohou i výrazně zlepšit.
Tepelně zpracované naklíčené cizrny můžete sníst na posezení plný talíř, ovšem pokud jí budete chtít konzumovat v syrovém stavu, mělo by se jednat o mnohem menší porci, přibližně jednu až dvě polévkové lžíce na den.