Bylinné sypané čaje
Bylinné čaje sypané byste nalezli v mnoha domácnostech, ovšem někde je lidé mají k dispozici pouze pro medicínské využití. To je ale škoda, protože bylinkový čaj lze pít i pro jeho svérázné aroma i chuť.
Které sypané čaje patří k nejoblíbenějším
Jasmín bílý – kdo zná morseovku, jistě si vybaví písmeno J a jeho slovní vyjádření. „Jasmín bílý“ je velmi oblíbený pro svou svéráznou chuť a zejména vůni. Vyniká v kombinaci s kvalitním zeleným čajem a můžete si jej přisladit i květovým medem. Jasmín lze doporučit i v podobě éterického oleje do aroma lampy, protože zklidňuje podrážděnou psychiku.
Máta marocká – tento druh máty je velmi příznivý proti křečím trávicího traktu a je také velice chutný. Vhodné je mátu silněji osladit kvalitním hnědým cukrem, který zmírní její silné ochlazující účinky. Vhodná je zejména v letním teplém období. Nepleťte si však mátu peprnou s mátou marockou, která je mnohem chutnější a příznivější pro pravidelné popíjení.
Šípek , malina, ibišek– s šípkovým čajem nemůžete nic pokazit, zejména v kombinaci s květy ibišku nebo s listy maliníku. Co bychom vám však mohli poradit, je do této čajové směsi bylinného čaje přidat nadrobno pokrájené jablko a pro dochucení skořici.
Heřmánek – heřmánkový čaj se v domácnostech popíjí hlavně u různých zánětů trávicího traktu, a lze jej využít i pro koupele chodidel a zábaly popálené či zanícené pokožky. Neměl by se však pít příliš často kvůli silnému působení některých silic.
Lipový květ – lidové léčitelství se bez lipového květu neobejde. Je skvělý pro většinu potíží v souvislosti s nachlazením, zánětem průdušek a zápalem plic. Bývá mezi bylinnými čaji hojně zastoupen i tam, kde lidé bylinkám příliš neholdují.
Adaptogeny - tyto bylinky sice nepatří mezi typické sypané bylinné čaje z rostlinných listů, protože se zpravidla využívá jejich drcený a mletý kořen, ale řadí se k nejúčinnějším lékům proti stresu. Do této kategorie spadá například Eleuterokok, Korejský ženšen, indická Ashwagandha nebo Maca peruánská.
Nejprodávanější
Sypané zelené čaje jsou stálicí na trhu v prodejnách zdravé výživy a pochopitelně i v čajovnách. Jejich počet v naší zemi za posledních třicet let rapidně vzrostl.
Pro začátek zkuste Bancha
Lidé, kteří opouští zažitý stereotypní režim nevhodné stravy a přechází na zdravou výživu, by měli postupovat postupně, po malých krůčcích, aby si organismus na změnu mohl přivyknout a nevnímal ji jako šok. Týká se to i pití nápojů. Například kdo pravidelně holduje pivu a měl by naráz začít pít pouze ovocné šťávy nebo zelený čaj, může si přivodit zbytečné zdravotní komplikace.
Jestliže byste rádi začali s pravidelným popíjením vhodného zeleného sypaného čaje, vyberte si zpočátku odrůdu s minimálním obsahem teinu (kofeinu). Nejlepší volbou kvalitního zeleného čaje je Bancha. Velmi dobře jej znají především stoupenci makrobiotiky a mnozí z nich vám jej doporučí i pro děti a seniory. Tento japonský zelený čaj je velmi šetrný pro trávicí ústrojí.
Jasmínová příchuť
Popíjení zeleného čaje se pro mnohé z nás po určité době stává rituálem a začátečníci se v té pestré nabídce druhů mohou snadno ztratit. Jakmile vyzkouší jeden, svádí je to pronikat hlouběji do tajemství čajového mystéria. Chcete-li si však nechat poradit od zkušených konzumentů odvarů lístků zelených čajů, věnujte pozornost kombinaci nejlepšího zeleného čaje a jasmínu. Japonské zelené čaje s jasmínem sice mohou svádět jakousi rutinou, neboť jasmín každý zná, ale nenechte se zmást, sypaný zelený čaj ochucený jasmínem je jedním z nejúčinnějších přírodních léků proti depresím, úzkostem, fobiím, výkyvům nálad včetně agresivity, nesnášenlivosti a zuřivosti. Je to skvělý antistres, který můžete doma doplnit i aromaterapií v aroma lampách s éterickým jasmínovým olejem, anebo lze jasmín vtírat do pokožky při relaxačních masážích, například v reflexologii.