Bylinkové sirupy z třtinového cukru
Nejprodávanější
Bylinkové sirupy se prodávaly v lékárnách (apatykách) již před mnoha desítkami let. Lidé již tehdy znali sílu bylin, a jestliže jejich šetrný výluh smíchali s cukrem, vznikl podpůrný prostředek pro posílení imunity a jako prevence vůči virovým chorobám. Pokud ovšem nahradíte bílý cukr kvalitním hnědým třtinovým, zvýšíte hodnotu sirupu mnohonásobně.
Levandulový sirup za studena využijete proti depresím, meduňkovo mátový sirup zároveň zklidňuje emoce a ochlazuje tělo zvláště v létě, a sirup z meduňky za studena si můžete dopřát pro vydatnější a klidnější spánek. Sirup z meduňky a máty a sirup z máty peprné navazuje na starobylé receptury, opírající se o zkušenosti saharského kmene Tuaregů, kteří se slazeným mátovým čajem osvěžovali v extrémním vedru. Domácí mátový sirup za studena se také proto hodí spíše do teplého období roku.
Jednoduchý mátový sirup je v podstatě mátový sirup bez vaření, tím se v něm zachovají všechny cenné látky. Sirupy nejsou obohacovány o žádné konzervanty a jsou stoprocentně přírodní.
Pokud jste často pod tlakem a ve stresu, nic nepokazíte jahodovým sirupem s meduňkou. Jahody povzbuzují nervovou činnost a meduňka tříbí emoce a je to rozhodně lepší volba, než šálek kávy. Z meduňky sirup se také hodí i dětem, které jsou hyperaktivní a neklidné. A pokud jim nevadí typická vůně levandule, levandulového sirupu účinky rovněž oceníte při hyperaktivitě.
Při nachlazení, chřipce a obecně proti virózám zabírají přírodní sirupy z lípy. Sirup z lipového květu je známý léčebný prostředek již po staletí a podobné účinky vykazuje i sirup z květů pampelišek. Účinky lipového sirupu mnohdy předčí i echinacea sirup, ten se hodí pro každého s oslabenou imunitou, zvláště vlivem chronického stresu a fyzického vyčerpání.
Kopřivový sirup s mátou podporuje léčbu chudokrevnosti, kopřiva totiž obsahuje mnoho organického železa. Domácí levandulový sirup a sirup z máty a meduňky se dobře kombinují právě s kopřivovým sirupem, kdy se vzájemně doplňuje vyvážený obsah minerálních a stopových prvků (hlavně vápníku, hořčíku, zinku, železa a draslíku).