Znáte chia semínka?

Vypěstovat si vlastní zdroj vitamínů a minerálů je jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Stačí k tomu prakticky jen tři věci. Vhodná miska, voda a semínka. Ideální je, pokud si pořídíte speciální bio misky, které umožní pěstování různých druhů klíčků současně. Jsou totiž navrženy tak, aby se mohly uspořádat do tří pater.

  • Semínka dáte na dno misek a necháte nabobtnat.
  • Dvakrát denně je propláchnete a za pár dní můžete konzumovat.
  • Při zalévání máte usnadněnou práci, protože voda proteče všemi patry.

Naklíčené luštěniny, obiloviny a další přírodní produkty, jsou také cennou zásobárnou uhlohydrátů. Ty jsou pro náš organismus velice důležité. Jsou totiž nezbytné jako zdroj energie pro fyzickou i mentální kondici. Pokud se nám jich nedostává, pak se může dostavit i stav, kterému říkáme chronická únava.

Co jsou to uhlohydráty

Uhlohydráty nebo také karbohydráty či sacharidy můžeme rozdělit na jednoduché a složené.

  • Jednoduché uhlohydráty najdeme ve slazených nápojích, sladkostech a ovoci.
  • Složené uhlohydráty jsou obsažené v obilovinách, luštěninách nebo bramborách.

Dalším rozdílem je vstřebatelnost. Jednoduché uhlohydráty se do těla vstřebají okamžitě a mají tedy vliv na ukládání tuků. Složené uhlohydráty (vláknina, škrob) tělo do krve uvolňuje postupně a pomáhá tak udržovat hladinu krevního cukru v optimálních parametrech. Vysokou hladinu složených uhlohydrátů obsahují například chia semínka. Navíc je to zdroj omega 3mastných kyselin, antioxidantů a dalších organismu prospěšných látek. Používání je snadné. Stačí jednu čajovou lžičku semínek na pár minut namočit do vody, mléka či jogurtu, dokud kolem sebe nevytvoří průzračný gel a pak konzumovat. Semínka nemají prakticky žádnou chuť a nenaruší tedy chuť základního pokrmu. Další možností je přidat semínka do salátů nebo do pečiva.

button_kupte-zde