Význam stravy v lidském životě
O významu stravy nás přesvědčují lékaři, vědci, specialisté na životní styl, a můžete si o tom přečíst stovky publikovaných textů. Těmito informacemi jsme bombardováni ze všech stran, ale pro mnohé z nás je velmi obtížné se v tom všem vůbec vyznat, a vytvořit si vlastní pyramidu priorit.
Vláknina
Jednou z nejdůležitějších složek stravy je vláknina, je až s podivem, že ji lidé opomíjí tak často a tak dlouho ve svém životě. Za jejím nedostatkem stojí většina chorob trávicího traktu, souvisí to s přehnanou konzumací pečiva z bílé mouky, masitých výrobků, cukrovinek a mnoha dalších průmyslově zpracovaných surovin. Vláknina není v přirozených zdrojích potravy náhodou, je tam vždy v přesném poměru vůči ostatním složkám – je obsažena v zelenině i v ovoci a ve všech dalších rostlinných zdrojích, jako jsou např. obiloviny, luštěniny a ořechy.
Vláknina plní více funkcí, podporuje správnou funkci střev a pravidelnou stolici, váže na sebe toxické odpadní produkty z odumřelých buněk a cizorodých látek v organismu. Konzumace jídel bez vlákniny se také odrazí ve zdravotnických statistikách, proto jsou Češi stále na předních pozicích rakoviny tlustého střeva.
Potraviny bez živin
Vyhýbat se průmyslovým výrobkům, které mají sice lákavý obal a jsou vystavené v regálech velkých marketů, ale uvnitř jsou takřka bezcenné, znamená vzít zdraví a život do vlastních rukou. Zamyslet se nad skladbou vlastního jídelníčku znamená zapracovat na sobě a v tomto směru je podstatné dát přednost přirozeným zdrojům, šetrně pěstovaným bez chemických postřiků a hnojiv a genetických manipulací, a v původním složení. Konkrétně to znamená volit výrobky označené logem „BIO“, nekupovat pečivo z necelozrnné bílé mouky, výrazně omezit sladkosti (oplatky, sušenky, čokolády, bonbóny, žvýkačky) a sáhnout po sušeném ovoci, oříškách, tučných semínkách, luštěninách, obilovinách z celého zrna. Snížit spotřebu masa, zvláště červeného, maso totiž obsahuje stresové hormony a mnohdy další zdraví ne příliš prospěšné látky, nehledě na etickou stránku – násilné zabíjení živých tvorů.