Využití lněného oleje
O lněném oleji a jeho účincích věděli už ve starém Egyptě. Vedle semínek si také velice rychle našel svoje místo na výsluní. V sortimentu supermarketů tak už dávno není žádnou novinkou a mezi vyznavači zdravého životního stylu se těší velké oblibě. Lněný olej se vyrábí za studena ze zralých semen lnu a má skvělé nutriční hodnoty. Jaké vašemu tělu dodá cenné látky a živiny? A jaký má lněný olej využití?
Živiny obsažené ve lněném oleji
Lněný olej je bohatým zdrojem alfa-linolenových kyselin. Ty patří mezi omega-3 mastné kyseliny. Dále obsahuje vitamíny skupiny B, vitamin A, D, E a F. Kromě toho také fytoestrogeny a lignany.
Účinky pro zdraví
- pomáhá tlumit růst nádorových buněk
- působí blahodárně na srdce
- zlepšuje elasticitu tepen
- snižuje krevní tlak
- pomáhá zmírňovat záněty
- působí skvěle na zácpu a průjem
- působí blahodárně na pokožku
- chrání buněčnou membránu
- udržuje zdravou kůži, vlasy a nehty
Lněný olej si najde mnoho využití, a to jak v kuchyni, tak i jako léčivý nebo kosmetický produkt.
Využití v kuchyni
Libovolně jej můžete přidat do různých pokrmů, a to nejen slaných, ale také sladkých. V koláčích a pečivu tak může nahradit třeba oříšky, a to právě pro svoji chuť. Ochutit si jím můžete i kaši nebo polévku. Skvělý je i jako zálivka do různých salátů. Ze sladkých jídel pak parádně ochutí palačinky nebo lívance.
Držte se ovšem hesla „všeho s mírou“ a do jídel přidávejte maximálně 3 lžičky.
Lněný čaj
Vyrobit si z něj můžete i čaj. Stačí jen povařit semínka v jednom litru vody a nálev je hotov. Použijte ale spíše semínka z ekologického zemědělství, která neobsahují žádnou chemii a jsou tak zdraví více prospěšná
Kosmetický pomocník
Vhod vám přijde i v oblasti vašeho zkrášlování. Dokáže vyživit a regenerovat pokožku, působí hojivě při ekzémech nebo lupénce. Skvěle hojí jizvy a strie.