Vitamín C aneb nejde tu jen o kurděje
Mnozí z vás jsou již dobře informováni o tom, co jsou to kurděje, jak se projevují a koho ohrožují. Způsobuje je fatální deficit vitamínu C, což je látka, kterou musíme bezpodmínečně do organismu dodávat ve stravě. Jedni z prvních lidí na této planetě, kteří se na vlastní kůži mohli poměrně dramaticky přesvědčit o tom, jaký by byl život bez kyseliny askorbové, byli středověcí mořeplavci. Vývoj událostí tehdy dospěl tak daleko, že se pro dlouhé námořní plavby plnila podpalubí lodí sudy s kysaným zelím, které přečkalo týdny a měsíce i v podmínkách tropických teplot a monzunových větrů.
K čemu céčko potřebujeme
Vitamín C musíme doplňovat zejména pro podporu imunitního systému. Bez této látky se přirozená imunita zhroutí a mnoho odborníků vám potvrdí, že právě imunita buněčná je základní bariérou proti infekčním chorobám, a pochopitelně i vůči zvráceným rakovinotvorným buňkám. Je to základní pilíř ke každodennímu fungování našeho organismu a bez něho se stáváme chodícími a později ležícími troskami.
Céčko je velmi důležité i pro vstřebávání minerálů, stopových prvků a dalších vitamínů, některé děje jeho působení v organismu nebyly navíc dosud dostatečně prozkoumány.
Jaké jsou jeho nejlepší zdroje
Je známo, že tepelnou úpravou se obsah vitamínu C snižuje, a tak bychom neměli zapomínat na to základní – čerstvé ovoce a zeleninu. Velmi dobrým zdrojem přírodního céčka je např. citrusové ovoce Yuzu. Ne vždy jej však máme k dispozici a tak se někdy hodí i jiné dary přírody:
Mražené ovoce a zelenina – mražení degraduje kyselinu askorbovou jen v minimální míře a tak je tento zdroj považován za velmi vhodný, např. ve formě zeleninových směsí do polévek, ovocných dření atp.
Sušené ovoce a zelenina – zejména nesířené druhy bez cukru jsou dobrou volbou. Může jít i o lyofilizované plody, které jsou šetrně sušené mrazem.
Ovocné sirupy – lepší, než sáhnout po láhvi alkoholu, je dopřát si poctivý domácí ovocný sirup s pramenitou vodou či s minerálkou.