Vermikompostování a školní výuka
Jedním z efektivních a výukových způsobů, jak zapojit děti do tématu ochrany životního prostředí, je vermikompostování. Tento proces využívá žížaly k rozkladu organického odpadu a přeměně na kvalitní kompost. Ten má následně široké využití v zahradnictví a je možné ho použít zase na školní zahradě. Jak se zdá, tak by se dal tento proces zařadit do vzdělávacího programu a rozhodně by to bylo i obohacením ve výuce.
Co je vermikompostování a má to skutečně přínos pro školy?
Vermikompostování je specifický proces kompostování, při kterém se využívají určité druhy žížal, nejčastěji žížaly kalifornské. Žížaly konzumují zbytky potravin, listy a jiné organické odpady. Kouzlo je v tom, že jejich trávící systém tyto materiály přetváří na bohatý a živinami nabitý kompost.
Přínosy ve výuce:
-
Ekologický přínos – žáci snadněji pochopí recyklaci a udržitelnost, pozitivní dopad na celkovou ekologii a místní ekosystémy.
-
Praktický přínos – určitě prioritně péče o žížaly, třídění odpadu a využití kompostu.
-
Kolektivní přínos – spolupráce žáků ve třídě, společné rozhodování, stmelení kolektivu a i vedení deníčku o vývoji.
Vermikompostování pro školy
Stačí si vybrat vhodný vermikompostér, který nemusí být velký. V nabídce jsou i velmi pěkné designové vermikompostéry, které se dají postavit přímo ve třídě. Nemusíte se obávat zápachu, pokud se žáci budou dobře starat o krmení žížal, tak nic takového nehrozí. Aby žáci věděli, co se může, sní a nesmí, tak vám můžeme poskytnout plakát, kde jsou základní informace.
Nebyla by to praktická výuka, kdybychom vám nenabídli deníček, kde si mohou děti zapisovat vše o jejich činnosti, dělat záznamy, jak se daří žížalám, případně co jim chutná a co zase až tak nemusí.
Vermikompostování je nejen ekologicky udržitelnou metodou, ale také výjimečným nástrojem pro vzdělávání a osobní rozvoj dětí. Podpoří to jejich zodpovědnost za životní prostředí a rozvíjí praktické dovednosti, které si mohou odnést i do svého budoucího života. Školy, které se rozhodnou pro vermikompostování, přispívají k vytváření udržitelného a ekologického povědomí mezi mladou generací a to zcela nenásilným a zajímavým způsobem.