Už jste ochutnali čaj Pu-Erh
O existenci čaje s exotickým názvem Pu Erh možná někteří z vás vůbec neví. Je opředen mnoha tajemstvími, jejichž historie se váže na počátky rozvoje Tradiční čínské medicíny.
Fermentace se postará o některé výjimečné jevy
Tradiční čínská medicína má za sebou tolik zkušeností, že se jim naprosto nemůže vyrovnat soudobá medicína. Tato lékařská disciplína se vyvíjí tisíce let a její součástí jsou i fermentační procesy. Již ve starověku bylo známo, že některé mikroorganismy dovedou rozkládat potraviny za vzniku velmi prospěšných sloučenin, ti lidé je možná nedovedli vědecky pojmenovat, ale znali dobře mechanismy jejich působení v lidském těle. Svůj význam měla i fermentace čajových lístků a v tomto ohledu je právě velmi svérázný Pu-Erh. Vyznačuje se doslova osobitou, zvláštní zemitou příchutí, která nemusí každému vyhovovat, ovšem na druhou stranu jde o nesmírně prospěšný zdroj antioxidantů.
Obsah antioxidantů je zde značný a mají přímý vliv na potlačení různých zánětlivých procesů v těle, o nichž byste se mohli dočíst i v některých renomovaných vědeckých studiích. Pu-Erh lze proto zařadit pro podporu trávicích procesů, pro posílení imunitního systému proti různým infekčním chorobám, pro optimalizaci cholesterolu v krvi a nastartování detoxikačních procesů a zdravého hubnutí. Mimo jiné vám Pu-Erh pozvedne náladu, o tom se již mohli přesvědčit mnozí lidé např. v čajovnách.
Obsahuje tein
Tein je pouze odlišný název pro kofein, který ovšem v odvaru z čajových lístků působí pozvolněji, než v šálku kávy. Čaj Pu-Erh obsahuje teinu relativně více, ve srovnání s jinými druhy čajů (zhruba 4 procenta), je to dáno fermentačními procesy zdraví prospěšných bakterií a některých prospěšných plísní. Tein v Pu-Erhu sice nevyvolává tak dramatické výkyvy stresových hormonů, jak tomu bývá např. u pití většího množství kávy, pokud vám ovšem tato látka nevyhovuje, měli byste se mít na pozoru a především si uvědomit, že všechny černé i zelené čaje ji obsahují, a podle toho se zařídit.