Tibetská houba slouží k přípravě domácího mléčného kefíru
Říká vám něco název „Tibetská houba“? Znalci u této otázky pookřejí a vysypou vám z rukávu spoustu informací, ale pokud mezi znalce zrovna nepatříte, co by vás mělo v první řadě zajímat?
Co to je – Tibetská kefírová houba není ve skutečnosti žádným mykologickým exemplářem, nýbrž jde o seskupení mikrobiologické kultury v podobě bakterií a kvasinek, které svým tvarem připomínají některé odrůdy lesních hub.
K čemu je to dobré – drobné mikroorganismy se živí mléčným cukrem (laktózou), takže pokud jim dodáme vhodný zdroj mléka, nejlépe v BIO kvalitě, a pokud možno mléka čerstvého, nikoli trvanlivého, budou jej rozkládat a postupně přetvoří původní surovinu ve vitamínovou bombu. Vitamíny spolu s kvasinkami a bakteriemi, kterým se také souhrnně říká „probiotika“, dodají do těla obrovský energetický a výživový potenciál. Ne nadarmo je totiž právě mléčný kefír z Tibetské houby považován za velmi významný zdroj výživy pro národy, které jsou omezeni pěstební plochou a musí žít v nehostinných podmínkách pouští a polopouští.
Tibetská houba účinky vykazuje pokaždé, kdy se o ní řádně staráte. Proto také věnujte mikroorganismům patřičnou pozornost a výraz tibetská houba pěstování nepovažujte za přehnaný a zbytečný. V první řadě je nutné dbát o důslednou hygienu (proplachování v nechlorované vodě), aby se zdravá kultura nekontaminovala plísněmi a bakteriemi patogenními a aby v důsledku chlóru neuhynula. Dále si uvědomte, že těmto živočichům škodí chemikálie používané v domácnosti (čistidla, dezinfekce, barviva, kyseliny a louhy). Jestliže vypěstujete kultury více, můžete jí vložit i do mrazáku, kde vydrží i několik měsíců.
Vyvarujte se také používání kovových nádob a nástrojů a veškerou činnost při pěstování kefírové houby provádějte výhradně s keramickými, porcelánovými, skleněnými nebo plastovými pomůckami.