Rozinky – tradiční sušené ovoce do oříškových směsí, kaší, koláčů a zákusků
Rozinky patří mezi sušené ovoce a spolu s jablečnými, hruškovými, meruňkovými a švestkovými „křížalami“ byly předchůdcem dnešních přeslazených a nezdravých bonbónů. Bonbóny jsou výrobky z bílého rafinovaného cukru, neobsahují žádnou vlákninu, a kromě velmi vysokého glykemického indexu okrádají organismus o minerální látky. To však není případ rozinek, ani jiných sušených ovocných plodů. Někteří lidé jim vytýkají vysoký obsah cukru, ale ten je vyvážen mnoha živinami a také vlákninou, která glykemický index snižuje.
V rozinkách najdeme přibližně 65 procent jednoduchých cukrů – fruktózu a glukózu a malé množství proteinů a tuku. Jsou však také bohaté na vitamín C, provitamín A, vitamíny B, rostlinné antioxidanty, vápník, hořčík, železo, měď, fosfor, draslík a zinek. Rozhodně lepší varianta zdravého mlsání je směs rozinek s oříšky nebo arašídy než plná hrst průmyslově vyráběných bonbónů.
Že jsou rozinky zdraví prospěšné, ví dobře i sportovci, kteří je využívají pro rychlé doplnění energie. Nejčastěji se však s nimi setkáme ve vánočkách a jiných druzích sladkého pečiva, jako jsou dorty, perník a bábovky, anebo tradiční vánoční cukroví.
Hodí se také pro přípravu rychlé snídaně či svačiny, např. do ovesné nebo jáhlové kaše, do bílého jogurtu a do oříškových směsí, kde vyniknou zvláště v kombinaci s kešu ořechy, lískovými oříšky a arašídy.
Nakupujte nesířené
Rozinky se vyrábí sušením hroznového vína, někdy se jim také říká „hrozinky“, což výstižně vyjadřuje jejich původní surovinu. Sušení je svým způsobem proces konzervace, jež výrazně prodlužuje jejich životnost. Vyhýbejte se však raději plodům ošetřeným sířením oxidem siřičitým, který je mimo jiné uváděn jako jeden z alergenů. Všechny výrobky takto ošetřené musí mít také ve složení oxid siřičitý uveden jako látku s označením E220.