Proč podporovat tuzemské potravinové zdroje

Ekologie je téma, které v současné době doslova hýbe světem. Z ekologických důvodů byly kupříkladu velmi zpřísněny normy pro kolaudaci novostaveb, které musí mít odpovídající energetický štítek pro nízkoenergetické stavby. Podporují se solární elektrárny a tepelná čerpadla a další udržitelné zdroje energie.

A pak si zajdete do supermarketu koupit svačinu, projdete se mezi regály s ovocem a zeleninou a na samém okraji tohoto oddělení zahlédnete hrušky s označením země původu Nový Zéland. Opodál se na vás budou usmívat rajčata ze Španělska a ve slevě tu objevíte krásné dekorativní pokojové rostliny původem z Holandska.

Tisíce kilometrů na cestách

Zamysleli jste se někdy nad tím, co to pro naši planetu znamená, když se k nám dováží potraviny až z druhého konce světa? Tisíce tun spáleného leteckého paliva nebo nafty v kamionové přepravě. Přitom právě letecká doprava je největším zdrojem škodlivých emisí a při spalování kerosenu při vyšších teplotách hoření navíc vstupují do atmosféry uvolněné těžké kovy z leteckých motorů, které dopadají na zemský povrch, vstřebávají se do těl rostlin a vstupují tím do potravního řetězce.

Podporujeme lokální zemědělce

Naše republika byla za socialismu plně potravinově soběstačná a dokonce jsme potraviny vyváželi. V devadesátých letech se tento trend zcela převrátil naruby z celé řady příčin, zejména díky obchodní politice. Dnes se naštěstí karta obrací a mnoho lidí si již uvědomuje důležitost podpory lokálních farmářů a dalších pěstitelů obilovin, luštěnin, máku a dalších olejnatých semen, zeleniny a ovoce. Většina z nich se také snaží dávat přednost kvalitě před kvantitou výnosů a nabízí velmi kvalitní produkty označené etiketou BIO.

České lokální zemědělství je také přínosem pro státní rozpočet daňovými odvody a pochopitelně i snižováním nezaměstnanosti.