Proč být vegetariánem
V současné době panuje obrovský trend zájmu o vegetariánství a veganství, někteří lidé tento životní styl provozují zcela vědomě, někdo tomu příliš nerozumí a vnímá tento postoj spíše jako módní záležitost. Proč je tedy vlastně výhodné věnovat vegetariánství alespoň trochu pozornosti?
Etické důvody – zvířata jsou živé bytosti a člověk není dravec, který by se bez zvířecího masa nemohl obejít. Bylo již mnohokrát prokázáno i na vědecké bázi, že vegetariáni mohou bez masa přežít desítky let a navíc mívají výrazně méně zdravotních potíží, zejména v souvislosti s trávením.
Problém s absencí vlákniny – Česká republika je stále zařazována mezi země s největším výskytem rakoviny tlustého střeva, v současné době jsme na šestém (nejhorším) místě v Evropě. Výrazný vliv na tomto faktu má jídelníček, a zejména absence vlákniny ve stravě. Maso totiž žádnou vlákninu neobsahuje, a pokud je k mase jako příloha pečivo z bílé mouky (chléb, rohlíky, bageta, houska – hamburger), vláknina v pokrmu téměř chybí a střeva jsou pak zasažena toxickými metabolity.
Dostatek bílkovin i bez masa – bezmasé stravě je často vytýkán nízký obsah proteinů, ale to je vyslovený nesmysl. Naopak proteinů je v luštěninách a celozrnných obilovinách naprostý dostatek a rostlinný protein plně nahradí i ten živočišný. Celozrnné zdroje ale obsahují dostatek vlákniny, takže se tím značně snižuje výskyt rakoviny v populaci.
Stresové hormony – při usmrcování zažívá zvíře obrovský, nepředstavitelný stres, a jeho maso je stresovými hormony vysloveně napěchované. Nadbytek stresových hormonů pak vede u konzumentů masa k hormonální dysbalanci, k adrenální únavě, k rychlejšímu stárnutí a k narušení buněčných regeneračních procesů. Vegetariánská strava, tedy i tehdy, konzumujete-li vejce a mléčné výrobky, žádné stresové hormony neobsahuje.