Vysokohorská turistika je náročná po stránce fyzické kondice i psychické odolnosti. Musíte se na každou túru náležitě připravit zejména z hlediska technického zázemí, mít k dispozici pevnou obuv, nepromokavé svršky, spolehlivý a komfortní batoh, trekové hole a další vybavení. Jakmile dorazíte na místo zajištěného zázemí, do horské chaty či penzionu, bude zcela ve vaší režii zajištění vhodného stravovacího režimu. Jaké pokrmy a suroviny mít s sebou v průběhu náročných sportovních výkonů?
Vyhněte se rafinovaným potravinám – základ jídelníčku by měla tvořit strava co nejpřirozenější, tedy celozrnné obiloviny, dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, ořechů a naklíčených semen. Vyhněte se naopak sladkostem a bílému pečivu, které je prosté vlákniny a chudé po výživové stránce. V horách potřebujete mnoho sil a mít podchycenou regeneraci, a to vám nezajistí ani bílé rohlíky, ani Tatranky a Horalky, ačkoli se třeba nacházíte na úpatí Vysokých Tater.
Pozor na GMO – až budete nakupovat potraviny na cestu do hor, dávejte dobrý pozor na jejich složení a velkým obloukem se vyhněte geneticky modifikovaným obilovinám, luštěninám a dalším surovinám. Nepřehlížejte toto označení na etiketách.
Maso ano či ne – násilně usmrcené zvíře uvolní do tkání velké množství stresových hormonů, a vy pak takové maso jíte. Konzumace masa přispívá k chronickému stresu, a bez něho se v životě rozhodně obejdete. Nadbytek adrenalinu a kortizolu v krevním oběhu pak brzdí tvorbu testosteronu, a snižuje se tím i fyzická výkonnost. Nahraďte maso luštěninami, které žádné stresové hormony neobsahují.
Proč si kazit den alkoholem – někteří lidé si na přilepšenou berou do hor alkohol. Podobně, jako Viki Cabadaj ve Sněženkách a machrech. Alkohol však otupuje smysly, snižuje tělesnou výkonnost a v podobě abstinenčních příznaků vám pak pokazí i celý den, a to přece za to nestojí. Dokážete-li prožít (nejen) týden na horách bez kapky alkoholu, a to i večer, při posezení u krbu, uděláte pro své zdraví zásadní posun kupředu.