Poklad Inků
Nebudeme tentokrát hledat zlato nebo drahé šperky, ačkoliv daleko rovněž nebudeme, jen se zaměříme na stravu. V různých receptech se objevují i zajímavé názvy jako jsou například superpotraviny. U některých se sice eviduje již prastarý původ, to ale nemění nic na jejich speciálním poselství. Mezi takový poklad patří Quinoa neboli merlík chilský. Jedná se o prastarou plodinu, která pochází z Jižní Ameriky. Inkové ji v té době uctívali jako matku obilovin, protože jim dávala sílu a také bezpochyby patřila mezi základní plodiny starých civilizací nad úpatí Alp. Naštěstí v dnešní době si ji můžeme snadno zakoupit a tak získat velmi cenné benefity pro své zdraví.
Co je vlastně Quinoa
Možná jste se setkali s různou barvou, což je samozřejmě zcela možné. Tato jednoletá rostlina dorůstá do výšky dokonce až dvou metrů a právě její semena jsou hlavní surovinou.
Existují v podstatě tři její barvy:
- Bílá, která se nejběžněji používá a má takovou jemnou máslovou chuť.
- Červená je křupavější a také má výraznější oříškovou chuť, než její předchůdkyně.
- Černá je ovšem z nich nejvíce výrazná a také se to odráží i na její křupavosti.
Jednou zajímavostí rozhodně je, že ji NASA zařadila do výzkumného projektu. Samozřejmě se to týká toho, jak podpořit lidský organismus během vesmírných letů. A rozhodně se není čemu divit, protože je to hotová studnice výživných látek, které prospějí lidskému organismu. Obsahuje hořčík, vitamíny skupiny B, vitamín E, který mimo jiné dokonale chrání tělo před působením volných radikálů a tím zpomaluje stárnutí kůže, ale i buněk. Nechybí železo, selen a vápník, kyselina listová, měď, mangan, fosfor a zinek. Dále v ní naleznete omegu - 3 i omegu - 6, což jsou nenasycené mastné kyseliny. A úplně největší výživovou bombou jsou bílkoviny. Ty jsou zodpovědné za mnoho věcí, ale v první řadě umí nasytit zdravým způsobem tělo a dát mu ještě porci energie navíc. I vy si ji můžete snadno zařadit do vašeho jídelníčku.