Ostropestřec by u vás doma neměl chybět!
Rostlina ostropestřec mariánský spolehlivě zaujme každého kolemjdoucího. Jedná se o statný bodlák s bílými skvrnami na listech. Takže když ho poprvé zahlédnete ve velkém počtu na poli, tak si zřejmě řeknete, co to ti zemědělci pěstují za plevel. Ovšem pozor, tento bodlák nepatří na rumiště, ba naopak, na poli se pěstuje plným právem!
Stále více lidí oceňuje účinky ostropestřce na jejich zdraví. Tato rostlina obsahu řadu zajímavých látek, mezi které patří rostlinné oleje, aminokyseliny i vitamín E. Nicméně tou nejdůležitější látkou, pro kterou se pěstuje především, je silymarin.
Silymarin se vyskytuje ve zralých semenech ostropestřce mariánského – právě kvůli těm se rostlina pěstuje. Jedná se o silný antioxidant, který chrání jaterní buňky před škodlivinami. Má výborné účinky při obnově jaterní tkáně, takže je vyhledávaným pomocníkem při rozličných problémech s játry, například s těmi způsobenými nadměrným užíváním léků či alkoholu. Pokud tedy i vy trpíte třeba cirhózou jater, neměl by ve vaší domácnosti chybět. Můžete si jej buď vypěstovat svépomocí anebo jednoduše koupit. Silymarin můžete konzumovat buď v podobě tablet z ostropestřce anebo v podobě čaje, který připravíte jako výluh z rozdrcených semen.
K tomu, aby se silymarin ze semen uvolnil je nezbytné semena nejdříve rozdrtit, a poté nechat vyluhovat v horké vodě. Doporučené dávkování ostropestřce pro přípravu čaje je 1 lžička drceného semena na 200 ml vody. Doporučené užívání ostropestřce mariánského v podobě čaje jsou dva šálky denně.
Jak užívat ostropestřec mariánký?
Užívání semena ostropestřce mariánského můžete navíc konzumovat i v syrové podobě – třeba tak, že je přidáte do cereální směsi, kaše či jogurtu anebo jiného jídla. Vhodná je i preventivní konzumace drcených semen – silné antioxidanty, které semena obsahují, detoxikují organismus a působí preventivně nejen na játra, ale i na jiné orgány.
Tento nepřehlédnutelný bodlák se zkrátka vyplatí mít doma po ruce!