O vlivu stravy na lidskou psychiku
Někteří odborníci v oblasti psychologie tvrdí, že více než devadesát procent obyvatel České republiky trpí nějakou alespoň lehkou formou psychického onemocnění, jako jsou výkyvy nálad, úzkostné stavy, mírné až středně silné deprese, psychické vyčerpání, syndrom vyhoření, různé fobie, strachy a obavy. To je alarmující zjištění na to, že již uplynulo pětatřicet let od konce totalitního režimu, a jistě vás napadne, že by to mělo mít spíše ustupující trend. Kde hledat chybu?
Těch příčin je celá řada a jednou z těch nejzávažnějších je vliv stravy. Co se stane, jestliže lidé nebudou svému jídelníčku věnovat náležitou pozornost a budou i nadále dávat přednost pochutinám slazeným rafinovaným cukrem, velkému množství živočišných tuků, nedostatku vlákniny, geneticky modifikovaným potravinám a obecně pokrmům s minimálním obsahem živin a téměř nulovou nutriční hodnotou?
Minerálový deficit
Příliš mnoho cukru a přehnaně průmyslově zpracované potraviny odčerpávají z organismu důležité minerály a stopové prvky, které jsou základními stavebními kameny všech buněk. Tím se naruší buněčná regenerace a tělo začne rychle chátrat – rychleji stárnout, což se zpočátku projeví na kvalitě pokožky, vlasů a nehtů, a později i na vnitřních orgánech. V důsledku ztráty minerálů se pak v těle projevuje stav známý jako překyselení – vzniká mnoho kyselých odpadních metabolitů, které mají velmi negativní vliv i na naši psychiku.
Hormonální dysbalance
V důsledku nekvalitní výživy se naruší přirozená hormonální rovnováha, a ta pak zvyšuje produkci stresových hormonů. Dochází k adrenální únavě nadledvinek a toto je další důvod, proč se zablokuje buněčná regenerace. Hormonální dysbalance ovlivňuje psychiku značnou měrou.
Únava a vyčerpání
Nadměrná únava, nedostatek energie, špatný spánek – to vše jsou důsledky mimo jiné i nesprávného jídelníčku, a jsou vždy důvodem k zamyšlení nad tím, co děláme špatně.