O nakličování semínek
Naklíčit semínka není vůbec nic složitého, a přesto se této činnosti věnují jen někteří z nás. Říká se, že největší zázraky potkáme v životě právě tam, kde se nám události zdají docela obyčejné a všední, kupříkladu taková červená řepa – stojí doslova pár korun a přitom je to jedna z nejzdravějších zelenin na světě (v syrovém stavu). Budeme-li se držet onoho přívlastku „nejzdravější“, pak bychom mohli do této kategorie směle zařadit i rostlinné klíčky.
Obsahují tolik živin, že vás to ohromí – je to superpotravina, tzn. obsahuje mnohem více vitamínů (včetně vitamínu C), živých enzymů a dobře dostupných minerálů, stopových prvků, sacharidů, proteinů a vlákniny, než v jiných potravinách.
Dodržujte nepsaná pravidla nakličování
Raději méně, než více – nemá smysl klíčit půl kila fazolí mungo najednou, když jste na ně jen dva strávníci. Stačí jen hrst, která vám vzejde za pár dnů, a vy si na klíčcích pochutnáte čerstvých, maximálně je můžete mít dva dny v chladničce. Delší skladování klíčků ztrácí původní smysl vašeho snažení.
Využijte nakličovacích misek či sklenic – usnadní vám práci a není to pouhý módní výstřelek a reklamní trik. Brzy zjistíte, jak je s nimi klíčení snazší a zábavnější. Zároveň dobře vypadají a mohou vyzdobit váš byt.
Pozor na hygienu – klíčení semínek může provázet nepříjemný jev – plíseň a hniloba. Proto před klíčením pečlivě přeberte semínka a odstraňte všechna prasklá, přepůlená a jinak poškozená. Zároveň nakličovací misky udržujte v čistotě (důkladně je pokaždé umyjte a vysušte). V průběhu klíčení semínka dvakrát až třikrát za den proplachujte studenou či vlažnou vodou (její teplota nesmí překročit 42 stupňů Celsia, jinak semínka odumřou a nevzejdou).
Nenechávejte misky či sklenice na přímém slunci ani na radiátoru – degradujete tím vaše snažení takřka na nulu.
Veďte ke klíčení děti nebo své známé – propagovat klíčení semen a vést k tomu i děti znamená přispívat k lepšímu životu nás všech. A pamatujte: „Co vysíláte, to se vám vrací zpět – to dobré, i to špatné“.