Nenechte se ovládat stresem
Kdybychom uspořádali anonymní anketu, ve které byste odpovídali na otázku: „Co je podle vás největším nepřítelem člověka“, možná bychom se dozvěděli spoustu zajímavých postřehů, které by byly zaměřené na konkrétní životní situace, a kdybychom je všechny navzájem propojili, zjistíme, že v jejich pozadí se ukrývá obávaný nepřítel číslo jedna – stres.
Stres se v současné době přehoupl do chronické podoby, a to není dobře. Stresujeme se z tisíce malých drobností den co den, může vám to připadat malicherné, ale všechny drobné vlivy se sčítají a hlavně na ně odpovídá náš organismus vyplavováním stresových hormonů. Jestliže pak v krevním oběhu převládne zvýšená hladina kortizolu a adrenalinu, nabourá to všechny přirozené procesy v organismu – trávení, práci nervové soustavy, činnost mozku, tvorbu látek s vnitřní sekrecí atd.
Pod vlivem stresu se pak také mění lidská psychika, reagujeme příliš podrážděně, unáhleně, podnikáme rozhodnutí, která bychom v klidném stavu vůbec neprováděli.
Nenechme to dojít tak daleko a braňme se stresu, dokud máme ještě dostatek sil. Ze všeho nejdůležitější je napsat si seznam stresových jevů a postupně je začít řešit. Proti stresu výrazně pomáhá i vyvážený jídelníček a hlavně častý odpočinek, dostatek spánku a klidné prostředí, nejlépe v malebné přírodě.
Vynikající zbraní proti stresu jsou adaptogenní rostliny, zařazované mezi superpotraviny. Nejsilnější účinky vykazuje korejský Ženšen, indický Ženšen známý jako Ashwagandha, peruánský Ženšen – Maca peruánská a sibiřský Ženšen – Eleuterokok. Vhodné jsou i bylinky Brahmi a zejména pro ženy bylina Shatavari.
Adaptogenní bylinky spojuje jeden společný jmenovatel – rostou v místech, kde panují drsné povětrnostní podmínky, a aby rostliny přežily, kumulují do svých kořenů mnoho živin. Ty jsou pak pro lidský organismus velice prospěšné a napomáhají mu získat ztracenou hormonální rovnováhu přirozeným způsobem. Adaptogeny nejsou drogy, nevzniká na nich žádná závislost.