Sušené višně – višně a třešně jsou jedním z nejcennějších druhů ovoce. Jedinou jejich nevýhodou je, že jsou relativně malé, a k jejich sběru musíte vynaložit poměrně značnou námahu. Jestliže si ovšem uvědomíte jejich pravý význam, pak si je budete dopřávat častěji. Mít na zahradě třešeň je obrovský dar a poklad, řadíte-li se mezi takové šťastlivce, pak se o strom náležitě starejte a buďte vděční za to, co vám každý rok na konci června daruje – své plody.
Většina z nás však takové štěstí nemá a jsme odkázáni na prodej višní či třešní na trhu. Můžeme si je ovšem pořídit i ve formě sušené, např. lyofilizací, která uchová většinu cenných vlastností a látek. Ve višních i třešních naleznete mnoho vápníku, hořčíku a také organického jódu, který je prospěšnější, než ten přidávaný do kuchyňské soli.
Mimo jiné obsahují i mnoho antioxidantů, vitamín C, karotenoidy a kromě sacharidů i dostatek vlákniny, která jim snižuje glykemický index. Jsou skvělým doplňkem ke sladkým pokrmům, jako jsou obilné kaše, palačinky, ovocné koláče, dortíky, záviny, smoothies atd.
Bezinky – černý bez je keř, který je považován některými lidmi za plevel, cosi podřadného, co roste takřka všude – na rumištích a skládkách, v příkopech a úvozech, na okrajích polních cest a silnic třetí třídy a koneckonců i ve smíšených, dobře prosvětlených lesích a lesních mýtinách. Z bezinek se využívají hlavně květy a plody, ovšem pozor, plody v syrovém stavu obsahují látku sambunigrin, která je silně projímavá a může vyvolat trávicí obtíže, proto se bezové kuličky musí tepelně upravit.
To ovšem neplatí pro květ, z něhož se již po staletí vyrábí velmi chutné a zdravé sirupy. Květ obsahuje organické kyseliny, které podporují imunitní systém, vykazují antibakteriální vlastnosti, tlumí záněty a podporují činnost ledvin. Jsou výborné jako prevence proti nachlazení a virózám a odvádí přebytečnou vodu z organismu, která způsobuje otékání sliznic a dalších částí těla, např. kotníků a lýtek.