Nakličovací misky
Před několika lety začal trh zaplavovat výrobek do té doby vskutku nevídaný – plastové patrové nakličovací misky z polymethylmethakrylátu, lidově řečeno z plexiskla. Je to zas nějaký dočasný módní boom, anebo se misky uchytily a budou i nadále v našich domácnostech co platné?
Je klíčení v plastových miskách komerční výstřelek, nebo skutečná pomoc?
Vyjmenujme si tu základní body, které mají vliv na to, že misky v mnoha rodinách zdomácněly, a že svůj význam skutečně mají.
Zdravotní atest – „obyčejné“ plexisklo můžete zahlédnout třeba na hokejovém stadionu, ale tento materiál je podroben atestům pro styk s potravinami. Zdravotní nezávadnost byla potvrzena již mnohaletou praxí a hlavně dobrými referencemi těch, co mají misky doma.
Jednoduchá práce – misky dobře vypadají na kuchyňské lince a spolu s klíčícími rostlinkami jsou skutečnou dekorací. Navíc vás nijak nezatěžují namáhavou prací – stačí jen dvakrát za den nalít do horní misky půl litru vody, která protéká speciálními ventily skrze všechna patra až do spodní odkapávací nádoby. Nic jiného není třeba. Proplachování musí být ale pravidelné, aby se uvnitř netvořila plíseň.
Vroubkované dno – každá z misek má vroubkované dno, které zaručí, že se tam udrží jen velmi malé množství vody, resp. spíše vlhkost či vodní blána, takže semena ve vodě neplavou, což je pro jejich klíčení ideální.
Více pater umožňuje klíčení více druhů semen – misky jsou transparentní, takže k semenům pronikne i denní světlo, které je důležité pro tvorbu rostlinného chlorofylu, a ten je pro lidské tělo významným antioxidantem pro podporu dnes „covidem“ tolik zkoušené imunity. V každé misce můžete mít jiná semínka, např. nahoře hrách, uprostřed fazolky mungo a pšenici, dole cizrnu. Takto si připravíte pochoutku pro celou rodinu, přičemž naklíčená semínka můžete mít v chladničce až čtyři dny.
Snadné čištění – stačí vám jen jemný kartáček a houbička s trochou saponátu, aby byla miska zas čistá a jako nová.