Mochyně peruánská: poklad z doby Inků
Blahodárné účinky této až metr vysoké rostliny se postaraly o její rozšíření a dnes se kromě výskytu v přírodě také pěstuje cíleně na plantážích v tropickém podnebí. Šikovný zahradník ji může jako letničku vypěstovat i u nás. Potřebuje ale hodně slunce a tepla a mráz ji definitivně zahubí. Plody jsou ve zralosti jasně oranžové. Plod je schovaný v oranžovém kalichu, který připomíná lampion. Konzumní zralost je u nás na podzim.
V mochyni naleznete celou řadu zdraví prospěšných látek. Z vitamínů je to především vitamín C, A, B1 a B3. Z minerálů stojí za zmínku vápník, rutin, železo, fosfor, sodík. Obsažený vitamín P je ceněný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům. Má také protizánětlivé účinky.
Mochyně peruánská účinky na lidské zdraví a uplatnění v jídelníčku
Čerstvé plody mochyně jsou zpestřením jídelníčku. Je třeba ale konzumovat jen ty opravdu zralé plody. Nezralé plody mohou způsobit nevolnost. Lahodné plody jsou vhodné například do ovocných salátů, máčí se v rozpuštěné čokoládě, nebo slouží ke zdobení koktejlů.
Mochyně se prodává také sušená a je možné ji přidat například do cereálií, do jogurtů nebo ovocných čajů či kaší.
Oranžové plody se starají o regulaci hladiny cukru v krvi, což ocení diabetici. Mají také nízký glykemický index, takže nezvyšují cukr. Oblíbené jsou i pro své detoxikační vlastnosti, kdy pročistí organismus od usazených škodlivých látek. Pročištění organismus je prvním krokem k urychlení metabolismu, a to je důležité pro redukci tělesné hmotnosti.
Zásluhou vitamínů je to ideální prostředek pro posílení oslabeného organismu, například po nemoci nebo velké fyzické zátěži, kdy zároveň doplňuje energii. Ovlivňuje také močovou soustavu. Plody jsou silně močopudné a pomáhají s podporou funkce ledvin. Odvádí přebytečnou vodu z těla a mírní nepříjemné obtíže s prostatou.