Mladé zelené obiloviny
Když byste zavítali zjara nebo na podzim na Mělnicko, do úrodné oblasti nedaleko soutoku Vltavy a Labe, pravděpodobně si povšimnete mladých zelených výhonků rostoucího ječmene. Ječmen je velmi významná zemědělská plodina, v České republice se využívá zejména pro obilný slad k výrobě piva a zejména ve středověku se zralá semena využívala pro přípravu pokrmů. Jistě jste již někdy slyšeli o staročeské pochoutce s názvem „houbový kuba“ z ječmenných krup, možná „kubu“ i ochutnali, nebo dokonce jste jeho pravidelnými konzumenty.
Mladé zelené výhonky – když začíná rostlinka klíčit, využívá ze semene všechny potřebné prvky tak, aby budovala své mnohobuněčné tělo, které musí odolat počátečnímu náporu povětrnostních vlivů. Některé druhy tak mohou ustát i mírný mrazík, chladný déšť, vyšší teploty a výkyvy teplot, vydatné sluneční UV záření, silný vítr, a přesto se nerozpadnou. Je to dáno množstvím účinných látek, jež drží rostlinu pohromadě, a ta z nich tvoří nové a nové buňky pro každodenní přírůstky. Tohoto jevu můžete využít i vy, mladý ječmen poskytuje lidskému organismu spoustu živin, a to stačí jen velmi malé množství. Z mnohaletých zkušeností stačí jen jedna až dvě čajové lžičky na den, tedy cca 3 gramy, které smícháte ve sklenici kvalitní vody (teplota vody by neměla přesáhnout 30 stupňů Celsia).
Mladý ječmen (nejlépe v BIO kvalitě) vyživuje buňky lidského těla a zároveň je zbavuje toxinů. Ty se nejlépe odplavují, když si denně dopřejete alespoň půlhodinovou procházku, dvacet minut jízdy na kole nebo jiné rekreační sporty.
Prášek nabírejte a míchejte dřevěnou nebo plastovou lžičkou – je sice známo, že nerezová ocel se využívá i v lidských tělech jako např. kloubní náhrady, ale přece jen je to kov, který reaguje s vitamíny a enzymy, a tak je lepší použít v tomto případě dřevo nebo zdravotně nezávadný polyetylen, který je vůči ječmenu netečný.