Microgreens jako nepřetržitý zdroj naklíčených rostlin
Slyšeli jste už někdy o „microgreens“? Ve volném překladu bychom mohli toto slovo označit za něco drobného zeleného, co se zrodí v domácích podmínkách, například na okenním parapetu. Ve skutečnosti jde však o poměrně vydatný zdroj mladých zelených rostlin, které můžete doma pěstovat po celý rok, nezávisle na počasí a ročním období. Jestliže si pořídíte více misek, budete mít nepřetržitý zdroj toho nejzdravějšího, co v přírodě lze nalézt.
Semena na klíčení
Bez microgreens semínek to samozřejmě nepůjde, a tak byste se po pořízení microgreens sady měli poohlédnout po rostlinných zdrojích, které byste rádi vypěstovali.
BIO kvalita – v zásadě můžete nechat v microgreens miskách třeba hrách na sadbu, ovšem předem vás varujeme před dvěma skutečnostmi. Za prvé semena na sadbu jsou chemicky ošetřena, a chemikálie může kontaminovat klíčící rostlinku. Za druhé byste měli dbát o zdroj v BIO kvalitě, tedy semena rostlin určená speciálně pro přímou konzumaci či ke klíčení, přičemž termín „BIO“ znamená, že při pěstování a sklizni nebyly použity žádné postřiky, například herbicidy a pesticidy proti rostlinným a živočišným škůdcům.
Velmi pestrý výběr – nakupujte microgreens semena tam, kde je k dispozici velmi obsáhlý výběr, abyste mohli své výpěstky střídat a nekonzumovali třeba pouze naklíčenou brokolici spolu s řeřichou. Do microgreens misek se hodí jak semeena větší velikosti, tak i docela drobounká, jako je ředkvička nebo hořčice. S těch větších se vám jistě budou zamlouvat fazole mungo a adzuki, a mezi ta největší patří cizrna, hrách, hnědá čočka nebo slunečnice. Skvělou volbou je i ječmen, pšenice, jetel, rukola, červené zelí nebo vojtěška alfalfa. Budete pak mít k dispozici na chléb s pomazánkou perfektní zdroj vitamínu C, provitamínu A, mnoho minerálních a stopových prvků a hlavně živé enzymy z čerstvě sklizených rostlinek.