Máslo trochu jinak
Ve většině případů, když se řekne máslo, tak si představíte kostku tuhého másla, který v tuto dobu stojí poměrně dost peněz. Ale na druhou stranu se v kuchyni bez něj také neobejdeme. Jenomže, tentokrát se podíváme na trochu jiné máslo, které je velký pomocníkem a dokonce vyhledávaným sortimentem pro ty, kteří bohužel mají problémy s intolerancí mléčné bílkoviny, navíc jak se zdá, tak je zcela bezlepkové, což je další bonus. Ghí má totiž oproti máslu úplně jiné vlastnosti a ideálně se hodí na smažení, protože se rozhodně nepřepaluje. V průběhu zahřívání tak nevznikají ani žádné nestravitelné a zdraví škodlivé látky. Také je překvapivé, že v pohodě vydrží i rok a nezkazí se. To je tak trochu způsobeno tím, že se odpaří voda a odstraní se tak mléčná bílkovina.
Jak se ghí vyrábí
Možná je pro někoho ghí zcela neznámý pojem a je mu daleko bližší přepuštěné máslo. Postup je celkem jednoduchý. Potřebujete k jeho výrobě mléko, z kterého se vyrobí máslo a následně velmi pomalým a šetrným vařením čistého másla dochází k odpařování vody. Na povrchu se vám při vaření budou tvořit sraženiny, což jsou vysrážené bílkoviny a ty se při vaření odebírají. Díky takovému procesu bude ghí obsahovat pouze stopová množství laktózy a mléčných bílkovin. Proto je i samozřejmě dobře snášený lidmi, kteří nemohou konzumovat mléko.
Je ghí zdravé?
Jen na doplnění je dobré říci, že se nejedná o žádný moderní hit, ale i naši předkové věděli, jak řešit přebytky másla, aby se nezkazilo. Jen v současné době máme vyvinout technologii a možnost si koupit hotové ghí. Používá se místo másla na klasické vaření, pečení i smažení. Můžete ho použít do kaší, dezertů, ale rovněž i těsta. Je bohaté na vitamíny A, D, E, K a na kyselinu máselnou, která má protizánětlivé účinky ve střevech a tím je chrání. Dále obsahuje mastné kyseliny omega 6 a omega 3, nechybí minerály a je zcela bezlepkový produkt.