Křemelina a její využití
Křemelinu možná znáte pod názvem diatomit nebo mořská tráva. Jedná se o sypkou horninu, která má však přímo zázračné účinky na naše zdraví. Tato hornina se povětšinou skládá z křemičitých schránek jednodruhových řas. Křemelina je do značné míry tvořena oxidem křemičitým, který má za následek správný stav našich kostí. Podílí se však i na tvorbě kolagenu a proto má do značné míry schopnost podporovat i zdraví růst vlasů nebo nehtů. Pomáhá také udržovat zdravý vzhled naší pokožky. Pojďme si představit i další benefity, které s sebou přináší pravidelná konzumace tohoto přímo zázračného prášku.
- Cholesterol
V případě, že vás už delší dobu trápí problémy spojené se zvýšeným cholesterolem, je rozhodně na zvážení, zda nezařadit křemelinu do svého jídelníčku. Celá řada studií prokázala, že právě křemelina dokáže aktivně snižovat v těle cholesterol a po jejím vysazení se hladina vrátila zpět do normálu.
- Trávení
Křemelinu je možné začít užívat i tehdy, pokud chcete zlepšit své trávení. Ta totiž pomáhá pročišťovat trávicí trakt, především pak tlusté střevo, kde významně zlepšuje jeho funkci. Dochází ke snadnějšímu a pravidelnému vyprazdňování. Je jí také přisuzována funkce podobná klystýru.
- Klouby a kosti
Je to právě kolagen, který je základní stavební jednotkou našich kostí nebo kloubů. Kolagen je z větší části tvořen oxidem křemičitým a v našem těle se krom kloubů a svalů stará i o normální stav naší pokožky, vlasů či nehtů.
Jak křemelinu užívat?
Teď, když už víme, na co je křemelina vhodná, je potřeba si objasnit i její dávkování. Křemelina dávkování je dobré začít velmi pomalu. Uvádí se, že stačí začít s množstvím o velikosti jedné čajové lžičky denně u dospělých jedinců, u dětí pak ¼ lžičky a tuto dávku následně navyšovat. Tělo si přeci jenom musí na novou potravinu v jídelníčku nejprve zvyknout. Postupně můžeme navýšit až na 6g denně pro dospělé a děti 2,5 g.